Tramwaje z priorytetem. Szybciej na Bemowo


Już za kilka tygodni tramwaje na Bemowo przyspieszą. Wszystko za sprawą wprowadzenia dla nich priorytetu.

Nowa organizacja ruchu, którą zatwierdził właśnie miejski inżynier ruchu, dotyczyć będzie dwóch lokalizacji: rejonu pętli Koło oraz skrzyżowania ulic gen. Kaliskiego i Kocjana.

Zielona faza

Jak informują Tramwaje Warszawskie w tym miejscu został zaprojektowany priorytet typu koordynacyjnego. Oznacza to, że jeżeli tramwaj będzie miał zielone światło na jednym sygnalizatorze, to także kolejne sygnalizatory pozwolą mu na swobodny przejazd.

Ponadto z priorytetem pojadą tramwaje skręcające na pętlę (linie nr 6 i 28) a także został opracowany zapasowy program, który może zostać wprowadzony w przypadku wprowadzenia linii skręcających na pętlę od strony Śródmieścia.

Bez straty czasu

Na skrzyżowaniu ulic gen. Kaliskiego i Kocjana zostanie uruchomiony priorytet pełny akomodacyjny izolowany (obejmujący także przejazd ukośny). Oznacza to, że zapisane w komputerze sterujące algorytmy dostosowują swoje działanie do obecności tramwaju, umożliwiając przejazd tramwaju bez straty czasu niezależnie od momentu, w którym się on pojawi.

Projekt obejmuje także zmianę faz świateł na skrzyżowaniu dla samochodów, dzięki czemu poprawę odczują również kierowcy.

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem zatwierdzonych projektów w terenie. Jak informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich - nowa organizacja ruchu ma zacząć obowiązywać na przełomie maja i czerwca.

To nie koniec zmian

Jak zapowiadają urzędnicy, priorytet( w póżniejszym terminie) ma zostać wprowadzony także na innych skrzyżowaniach:

- w ciągu ul. Powstańców Śląskich i al. Reymonta od ul. Górczewskiej do ul. Broniewskiego (12 sygnalizacji, w tym 5 związanych z budową nowej trasy tramwajowej oraz 6 na odcinku Broniewskiego – pętla Nowe Bemowo już objętych priorytetem, które zostaną przeprogramowane zgodnie z wnioskami mieszkańców),

- od mostu Marii Curie-Skłodowskiej do Metra Marymont – ciąg ul. Marymonckiej (9 sygnalizacji),

- od Dworca Wileńskiego do Żerania Wschodniego (10 sygnalizacji),

- w ciągu al. Jana Pawła II od Ronda ONZ do al. Solidarności (4 sygnalizacje),

- od Ronda Waszyngtona do ul. Kijowskiej (3 sygnalizacje),

- na ulicach Wolskiej i Połczyńskiej od ul. Redutowej do ul. Powstańców Śląskich (6 sygnalizacji).

Jak dodają - w przygotowaniu są kolejne miejsca.

su//ec

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości