Tramwaje pojadą szybciej

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plTramwaje przyspieszą na moście Północnym

Tramwaje przyspieszają już w al. Zielenieckiej, a wkrótce mają pojechać szybciej również na moście Północnym. Ratusz myśli również o zwiększeniu prędkości jazdy na innych trasach.

"W najbliższym czasie na moście Marii Skłodowskiej-Curie prędkość wzrośnie z 50 km/h do 60 km/h; przy czym, ze względu technicznych utrzymane będzie ograniczenie do 45 km/h na dwóch dylatacjach" - czytamy w komunikacie z urzędu miasta.

Czas przejazdu ma się skrócić o ok. 30 sekund.

Jak obiecują tramwajarze, w najbliższym czasie zostanie wprowadzony priorytet na trasie linii 2. Dzięki temu, składy będą mogły przejeżdżać niemal bez straty czasu na skrzyżowaniu z Myśliborską. Podobna sytuacja będzie na przejściu dla pieszych po wschodniej stronie przystanków Stare Świdry. Czas przejazdu ma skrócić się o trzy minuty.

Szybciej na innych trasach

Z kolei tramwaje jeżdżące w al. Zielenieckiej – od Teatru Powszechnego do ronda Waszyngtona - osiągają już prędkość 70 km/h. To oznacza, że skraca się czas jazdy o ok. 15 sekund na tej trasie.

Tramwaje Warszawskie myślą również o zwiększeniu prędkości jazdy także na innych trasach tramwajowych. "Wymaga to m.in. uzgodnień z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ruchu w Warszawie, a każda zmiana wymaga zatwierdzenia ze strony Inżyniera Ruchu. Podwyższona dopuszczalna prędkość będzie wprowadzana także na projektowanych i planowanych trasach tramwajowych" - zapewniają.

W tym roku priorytet dla tramwajów wprowadzono między innymi na nowym torowisku przy Powstańców Śląskich na Bemowie. Według tramwajarzu czas przejazdu tą ulicą skrócił się o prawie 30 procent.

ło/ran