Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Tramwaj się spóźnia? Sprawdzisz to w sieci

Warszawa

fot. tvnwarszawa.pl

Aktualizowane na bieżąco rozkłady on-line i nowe tablice elektroniczne na 40 przystankach tramwajowych - takie ułatwienia dla pasażerów planują Zarząd Transportu Miejskiego i Tramwaje Warszawskie. System ma zacząc działąć w przyszłym roku - informuje "Życie Warszawy". Instalacja nowej części systemu informacji pasażerskiej pochłonie 6,3 milionów złotych.

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na montaż elektronicznych tablic na 40 przystankach zlokalizowanych między Cmentarzem Wolskim i Dworcem Wileńskim oraz na Targowej i w al. Zielenieckiej między Dworcem Wileńskim i rondem Waszyngtona.

Urządzenia ze Śródmieścia, Woli i Pragi mają być wizualnie podobne do tych, które już działają w Al. Jerozolimskich i na Grójeckiej, i z nimi współdziałać.

Opóźnienia i zmiany trasy sprawdzisz w sieci

Oprócz montażu montażu nowych tablic zamówienie obejmuje też dostawę 150 modułów pojazdowych GPS. Dzięki nim pasażerowie będą mogli dostawać stale aktualizowane terminy odjazdów tramwajów, uwzględniające opóźnienia wobec rozkładów, wynikające z wypadków czy zmian na trasie.

- Szacowane czasy odjazdu zostaną umieszczone w internecie. Dzięki temu pasażer, znajdujący się na dowolnym przystanku, przy pomocy telefonu komórkowego będzie miał możliwość sprawdzenia odjazdów - zapowiada w "Życiu Warszawy" dyrektor ZTM Leszek Ruta.

Rozkłady on-line "na pocieszenie"

Takie rozwiązanie może być też przydatne dla osób, które będą chciały się przesiąść. Podczas podróży sprawdzą w sieci kursy wybranych linii i będą mogli wybrać najlepszą opcję przesiadki.

Aktualizowane rozkłady w sieci będa więc działać na tej samej zasadzie, co powiadomienia na tablicach elektronicznych. - To będzie taki system informacji pasażerskiej, tylko że bez tablic. Taka nagroda pocieszenia dla dzielnic, w których tablic nie będzie - wyjaśniają dziennikarzom "ŻW" urzędnicy.

Ruszy przed Euro? "Niekoniecznie"

Chociaż wczśniej tramwajarze zapowiadali, że cały nowy system informacji pasażerskiej będzie działać jeszcze przed Euro 2012, teraz ostrożniej podają terminy. - Inauguracja nastąpi na pewno w przyszłym roku, ale niekoniecznie przed Euro 2012 - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Michał Powałka.

Za drugi etap tworzenia systemu informacji pasażerskiej dla tramwajów odpowiada hiszpańskie konsorcjium GMV Innovating Solutions i Grupo Mecanica del Vuelo Sistemas. Inwestycja bedzie kosztowała 6.3 mln złotych.

Wcześniej, w 2008 r., szwajcarska firma Ascom za 8,2 mln zł dostarczyła tablice na 28 przystankach w Al. Jerozolimskich i na Grójeckiej oraz nadajniki GPS do 240 wagonów tramwajowych.

js/mz