Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Tramwaj się spóźnia? W telefonie sprawdzisz, gdzie jest

Warszawa

Jak korzystać z kodów QR?Tramwaje Warszawskie
wideo 2/3

Kiedy przyjedzie tramwaj? Spóźni się, czy będzie o czasie? Te informacje można już znaleźć we własnym telefonie. Tramwaje Warszawskie uruchomiły nową opcję w Systemie Informacji Pasażerskiej. Wystarczy zeskanować umieszczony na przystankach kod QR i sprawdzić wybraną linię.

Informacje o rzeczywistym czasie odjazdu składu można sprawdzić na dwa sposoby.

Po pierwsze - za pomocą kodów QR, które znajdziemy na przystankach obok tradycyjnych rozkładów jazdy. Wystarczy pobrać dowolną aplikację służącą do skanowania kodów (są darmowe), po czym sprawdzić sam kod. W wyszukiwarce automatycznie uruchomi się strona z informacjami o czasie przyjazdu tramwaju.

Drugi sposób to sprawdzenie na stronie internetowej Tramwajów Warszawskich. Tam - w zakładce SIP, czyli System Informacji Pasażerskiej - należy wybrać odpowiednią linię tramwajową lub przystanek. System automatycznie przekieruje nas do strony z wirtualną tablicą odjazdów, gdzie znajdziemy informacje o czasie i kolejności odjazdu tramwajów. Dowiemy się też, czy zbliżający się pojazd jest niskopodłogowy.

Wykorzystuje dane z GPS

"System Informacji Pasażerskiej (SIP) działa w oparciu o system informatyczny, który oblicza prognozę czasową odjazdu tramwaju na podstawie pozycji GPS, rozkładu jazdy, prędkości pojazdu oraz bieżących wydarzeń na trasie" - wyjaśniają pracownicy Tramwajów Warszawskich.

"Specjalny algorytm wylicza, za ile tramwaj odjedzie z danego przystanku i wyświetla te informacje na elektronicznej tablicy w postaci pozostałej liczby minut" - dodają.

Podobną aplikację (poszerzoną o autobusy) kilka miesięcy temu promowały Miejskie Zakłady Autobusowe. Chodzi o TramBus - system opracowany przez firmę GenesisMobo przy współpracy właśnie z MZA.

Aplikacja automatycznie ustala położenie pasażera i wyświetla wszystkie znajdujące się w pobliżu przystanki. Po kliknięciu w wybrany pojawia się jego nazwa, kierunek jazdy, lista linii i informacja o orientacyjnym czasie przyjazdu kolejnych pojazdów.

W nowym roku wystartować ma też aplikacja, która ułatwi znalezienie miejsca parkingowego:

Aplikacja ułatwi parkowanie
TVN24

kw/mś