Tramwaj na Gocław. W niedzielę dwie pikiety - za i przeciw

Warszawa

facebookDwa protesty na Gocławiu

Przeciwnicy i zwolennicy tramwaju na Gocław spotkają się w niedzielę na rogu al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowej.

Budowa trasy tramwajowej podzieliła mieszkańców. Gocławianie chcą tej linii. Ci z Saskiej Kępy boją się przede wszystkim hałasu i związanego z nim spadku ceny mieszkań. W niedzielę na Pradze spotkają się obie strony.

"Zatrzymajmy ten tramwaj"

"Musimy zmienić absurdalny plan budowy tramwaju przez ogródki działkowe!" - twierdzą przeciwnicy akcji, których zdaniem realizacja inwestycji zniszcz zieleń w okolicy.Uważają, że proponowana przez Tramwaje Warszawskie trasa jest absurdem. "Budowa tego tramwaju oznacza odebranie ludziom i dewastację ogródków działkowych, wycinkę setek drzew i blisko tysiąca krzewów a także zmniejszenie bardzo cennych terenów zielonych na Pradze Południe. Jeszcze możemy to powstrzymać, uratować zieleń a mieszkańców przed hałasem!” - apelują na Facebooku.

Jednak na Pradze zapowiadają się również zwolennicy realizacji inwestycji.

"Grupa mieszkańców z Gocławia organizuje kontrmanifestację wobec tej zapowiadanej jako protest przeciwko Tramwajowi na Gocław. Prosimy - przyjdźcie z rodziną, zaproście znajomych - to tylko godzinka Waszego czasu, a pokażemy, że i my potrafimy się zorganizować i wyrazić swoje zdanie. Nie dajmy grupce frustratów zniszczyć naszej inwestycji. Już raz im się udało z Trasą Tysiąclecia!" - piszą na Facebooku.

Obie pikiety według zapowiedzi organizatorów potrwają godzinę - od godz. 12 do 13.

Konsultacje społeczne

Niedawno odbyły się konsultacje społeczne w sprawie inwestycji. Mieszkańcy wypowiadali się na temat wariantów przebiegów trasy (teoretycznie było ich pięć) i dzielili swoimi obawami.

Największe wątpliwości dotyczyły poprowadzenia trasy wzdłuż Kanału Wystawowego przez teren ogródków działkowych. Tramwaje Warszawskie rekomendowały do budowy wariant z przebiegiem od pętli na Gocławiu ul. gen. Bora-Komorowskiego równolegle wzdłuż Kanału Wystawowego (po stronie wschodniej) do al. Waszyngtona.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest poprowadzenie trasy nad Trasą Łazienkowską, która zostanie schowana w tzw. wannie. Według inwestora koszt budowy wyniósłby wówczas niespełna 199 mln złotych. 

Wyliczono, że przejazd z pętli Gocław do przystanku metro Centrum trwałby 17 i pół minuty.

Zobacz też: "Tram-wał na Gocław". Chcą nowego mostu":

Protest przy ulicy Saskiej
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kz/mś