Traktory na tory

Warszawa

SKM WarszawaLokotraktor SKM

Zima nie zaskoczy już kolejarzy. I to nie tylko dlatego, że właśnie się kończy. Na zaśnieżone i oblodzone tory Szybka Kolej Miejska będzie ma nową broń - będzie to... traktor. Przyda się on także przy przetaczaniu wagonów.

Warszawska Szybka Kolej Miejska wzbogaciła się o nowy pojazd. Nie jest to jednak wagon, ani lokomotywa. To ciągnik Crystal Orion C120.

Jako że będzie wykonywał inne prace, niż orka i bronowanie, został odpowiednio przebudowany.

Pług i posypywarka

Przede wszystkim koła, które umożliwiają mu poruszanie się po torach kolejowych. I to zarówno na tych o szerokości 1524 mm, jak i 1435 mm.

Zachowany został w nim jednak także układ jezdny ciągnika, więc niestraszne będą mu tory złej jakości. Poza pługiem otrzymał też posypywarkę, dzięki której nie tylko zgarnie śnieg, ale pozostawi za sobą warstwę piasku.

Nie tylko na zimę

Traktor będzie zapracowany nie tylko zimą. Kolejarze wykorzystywać go będą do przetaczania wagonów na bocznicach. - Traktor wyposażony jest w hamulec pneumatyczny do hamowania składu doczepionych wagonów - opisuje Wojciech Jakuszko, kierownik Zakładu Wagonów Towarowych i Pojazdów Specjalnych Instytutu Pojazdów Szynowych Poznań.

wp/roody