Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Trakt Królewski rozbłysł na święta

Warszawa

Prezytdent uruchomił iluminacjęTVN24
wideo 2/2

W sobotę po południu Trakt Królewski rozbłysł tysiącami światełek. Inauguracji świątecznej iluminacji towarzyszą występy teatralne i muzyczne.

Inauguracja odbyła się na placu Zamkowym. Iluminację włączył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przesuwając "wajchę".

"Nie tylko trakt"

- Zainaugurowaliśmy wspaniałą iluminację, tutaj w Warszawie na Trakcie Królewskim. Ale nie tylko, również inne ulice są oświetlone - powiedział w sobotę Trzaskowski.

Chwilę później rozbłysły światełka na choince. Podobnie jak w poprzednich latach główną osią iluminacji świątecznych jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, ul. Agrykoli, Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu.

Oprócz oświetlenia ulic, pojawiło się też około 20 iluminacji wolnostojących, m.in. Śnieżne Planetarium na Krakowskim Przedmieściu, Zaczarowana Ciuchcia na skwerze Hoovera, Brama Życzeń na pl. Grzybowskim, Czarujący Autobus na pl. Na Rozdrożu czy Królewski Paw w Al. Ujazdowskich w pobliżu Łazienek Królewskich. Tegoroczną nowością są gwiazdy i bombka na pl. Krasińskich.

Skrzaty, śnieżynki, anioły

Inauguracji towarzyszył teatr uliczny, a w nim bajkowe skrzaty, śnieżynki i anioły sypiące na publiczność anielski pył.

W trakcie wędrówki po Krakowskim Przedmieściu można spotkać mikołajkowe chóry, orkiestry dęte i oryginalną orkiestrę dudziarzy – Pipes & Drums, która jako jedyna w Polsce wykonuje tradycyjną szkocką muzykę na wielkich dudach szkockich - zachęcają urzędnicy.

Około godz. 17 na hotelu Bristol odbył się świetlny pokaz.

"Spragnionych i zmarzniętych spacerowiczów MPWiK częstuje herbatą przygotowaną z warszawskiej kranówki. Dodatkowo rozgrzewać będzie świąteczny barszcz przygotowany według tradycyjnej receptury" – podał ratusz.

Od tygodnia na placu Zamkowym jest już ogromna choinka.

Koniec zaplanowano na Podzamczu, gdzie przygotowano zimową iluminację fontann. Pokazy zaplanowano na godz. 17, 18, 19 i 20. Piętnastominutowe spektakle będą się odbywały w kolejne piątki, soboty i niedziele do 28 stycznia 2019 roku.

Więcej ulic

Świąteczne iluminacje pojawiły się także na Starym i Nowym Mieście, placu Bankowym, Marszałkowskiej (od Królewskiej do placu Konstytucji), Świętokrzyskiej oraz w Alejach Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego). Dekoracji nie zabrakło także na prawym brzegu Wisły, m.in. na ul. Francuskiej, Targowej i Ząbkowskiej.W tym roku świecące ozdoby rozświetlają też plac Krasińskich, Miodową oraz Bora-Komorowskiego na życzenie mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Oświetlone zostały także mosty Śląsko-Dąbrowski i Poniatowskiego. Łącznie oświetlonych zostało prawie 20 kilometrów stołecznych ulic.

Autobusy na objazdach

W związku z sobotnią inauguracją iluminacji do nocy z niedzieli na poniedziałek zamknięte dla samochodów będą Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, od ronda de Gaulle’a do Miodowej (dopuszczony będzie ruch rowerów). Wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela, na Moliera (na wysokości pl. Teatralnego) i w zatoce na Wierzbowej przed placem Piłsudskiego.

Taka sama organizacja ruchu zostanie wprowadzona również w dniach 22 grudnia–1 stycznia i 5–6 stycznia. Od 7 grudnia 2018 do 7 stycznia 2019 niedostępne będą miejsca postojowe na placu Bankowym.

W sobotę i niedzielę, 8-9 grudnia, autobusy nie będą jeździły Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Objazdami będą jeździć autobusy kilku linii, kursujących przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178 180, 222 503, 518 i N44.

Na inaugurację iluminacji pasażerów ma dowozić linia tramwajowa 71. Składy będą jeździły w sobotę w godzinach 14.00–20.00 Trasą W-Z z Annopola na Cm. Wolski. Pociągi drugiej linii metra będą podjeżdżały na stacje co około 5 minut.

TAK WYGLĄDAŁA ILUMINACJA W UBIEGŁYM SEZONIE:

ran,PAP/b

9 grudnia rozbłysła świąteczna iluminacjaTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2