Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

TR wciąż bez siedziby i dyrektora. "Miasto bierze odpowiedzialność"

Najnowsze

archiwum TVN WarszawaZdjęcie ze spektaklu "Między nami dobrze jest"

Miasto podtrzymuje, że TR Warszawa będzie miał tymczasową siedzibę, zanim powstanie docelowa, przy placu Defilad. Wciąż nie ujawnia jednak lokalizacji, a dotychczasowy dyrektor teatru Grzegorz Jarzyna nadal nie podpisał nowego kontraktu.

Podczas piątkowego spotkania ustalono m.in., że TR Warszawa i miasto będą wspólnie pracować nad zabezpieczeniem środków na dalszy rozwój artystyczny teatru. Podpisy pod komunikatem - obok Jarzyny - złożyli: zastępca dyrektora ds. organizacyjnych i finansowych TR Warszawa Wojciech Gorczyca i dyrektor biura kultury w ratuszu Marek Kraszewski. - Uzgodniliśmy, że zabezpieczenie długofalowych środków finansowych na nowe produkcje jest teraz sprawą najważniejszą. Usłyszeliśmy, że organizator (władze miasta - PAP) bierze odpowiedzialność za naszą sytuację infrastrukturalną. Podjęto już decyzje lokujące przyszłą siedzibę TR na placu Defilad, a do tego czasu miasto zapewni teatrowi siedzibę na czas przejściowy. Traktujemy deklarację miasta bardzo poważnie i koncentrujemy się na przygotowaniu konkretnych propozycji organizacyjnych i finansowych do czasu następnego spotkania - napisał Jarzyna w oświadczeniu.

Zbiórka trwa

TR Warszawa to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych teatrów w Polsce. Przyciągnał najlepszych reżyserów, takich jak Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Rene Pollesch czy sam Jarzyna. Teatr zapraszany jest na festiwale na całym świecie. Od grudnia 2012 roku w władze TR Warszawa prowadzą zbiórkę pieniędzy w ramach akcji "Kup sobie Teatr". Jej celem jest zebranie funduszy na wykupienie obecnej siedziby w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 8, o którą upomnieli się spadkobiercy właścicieli. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln złotych.

Jarzyna wciąż bez kontraktu

W marcu Jarzyna ujawnił, że nie zgodził się na warunki zaproponowanego mu przez miasto nowego kontraktu dyrektorskiego, a jego poprzedni kontrakt wygasł 1 stycznia. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk zapewnił wówczas, że miastu zależy na tym, aby dyrektorem TR Warszawa nadal był Grzegorz Jarzyna.

Jak na razie sprawa nie została rozwiązana. - Zastępca dyrektora TR Warszawa do spraw organizacyjnych i finansowych Wojciech Gorczyca potwierdza, że podczas spotkania nie doszło do podpisania umowy z Grzegorzem Jarzyną - informuje tvnwarszawa.pl Monika Lewicka odpowiadająca za PR teatru.

PAP/lata/b/roody

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN Warszawa