Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Tour de Pologne sparaliżował stolicę

Warszawa

TVN24Kolarze zablokowali Warszawę

Powoli wraca do normy ruch na warszawskich ulicach. Po południu samochody i komunikacja utknęły w gigantycznych korkach, niektóre ulice były zamknięte, a ruchem kierowała policja. Wszystko przez utrudnienia związane z Tour de Pologne.

Przed godziną 18.00 kierowcy zaczęli wracać w Al. Jerozolimskie (od Nowego Światu do ronda Dmowskiego) i na Marszałkowską (od ronda do Królewskiej). - Są już przejezdne - poinformował po godzinie Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak mówi Magdalena Potocka z Zarządu Dróg Miejskich, wróciły już także autobusy.

- Na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Bielańskiej i Senatorskiej trwa jeszcze sprzątanie po wyścigu. Jeżeli zostanie przywrócony ruch, to autobusy wrócą na trasy podstawowe - informuje Potocka.

Kierowcy wrócili na główne ulice
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

Kolarze opanowali ulice

Kolarze do stolicy wjechali ok. godz. 15.30 od strony Starych Babic ul. Górczewską. Dalej pojechali na pl. Bankowy, ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Miodową do Senatorskiej i placu Teatralnego. Ulice były czasowo wyłączane z ruchu.

- Pojawili się policjanci kierujący ruchem - relacjonowała po 16.00 Anna Kulbicka.

Jak dodała, peleton już przejechał i po godzinie 16.15 ruch na placu Bankowym został wznowiony.

Komunikacja nie trzymała się jednak rozkładów. Autobusy utykały dziś w korkach. - Problem mają pasażerowie, którzy kłębią się na przystankach - ostrzegała Kulbicka.

O TOUR DE POLOGNE CZYTAJ WIĘCEJ NA SPORT.TVN24.PL

Centrum stoi | tvnwarszawa.pl
Utrudnienia w centrum | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Utrudnienia w centrum | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Ogromne korki w centrum | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zablokowane Aleje Jerozolimskie | tvnwarszawa.pl
Centrum stoi | tvnwarszawa.pl
Utrudnienia w centrum | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Utrudnienia w centrum | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Ogromne korki w centrum | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zablokowane Aleje Jerozolimskie | tvnwarszawa.pl
Centrum stoi | tvnwarszawa.pl

Utrudnienia od rana do popołudnia

Pierwsze ulice zostały zamknięte już rano. Był to rejon placu Teatralnego: Senatorska, Wierzbowa, Moliera i Miodowa. Kierowcy trochę się gubili w związku z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu. Większych korków jednak nie było.

Jak informują drogowcy, dojazd do Teatru Wielkiego i budynku Metropolitan jest możliwy wschodnią jezdnią pl. Piłsudskiego i ul. Focha, na których został wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Parkingi dla pojazdów ekip kolarskich zostały wytyczone na ulicach: Senatorskiej (od ulicy Bielańskiej do pl. bankowego), Bielańskiej, Niecałej i Fredry.

Jak podał po 14.00 Marcinczak, korkowały się: Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, rondo przy Rotundzie, rondo de Gaulle'a, most Poniatowskiego, Żelazna i Krucza.

Paraliż centrum
TVN24

To była już kolejna godzina z utrudnieniami. Wcześniej, po 12.00, Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl, podawał: - Jeszcze nigdy nie widziałem tak zakorkowanego miasta.

Ostrzegał przed zatorami w centrum, w Al. Ujazdowskich, pl. Trzech Krzyży oraz wjeździe z Wisłostrady na most Poniatowskiego.

Najlepiej teraz podróżować tramwajem
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Ogromne utrudnienia w tej części Warszawy związane były z wyłączeniem z ruchu o 11.30 jezdni Al. Jerozolimskich na odcinku od Nowego Światu do ronda Dmowskiego oraz ulicy Marszałkowskiej od ronda do ul. Królewskiej.

Jak podali nasi reporterzy, kierowcy, jadący mostem Poniatowskiego w kierunku ronda de Gaulle'a, mogli skręcić jedynie w lewo w Nowy Świat lub zawrócić. Ponadto ulica Marszałkowska na dojeździe do ronda Dmowskiego od strony pl. Konstytucji została zwężona do dwóch pasów. Jednym można było skręcić w lewo na rondzie w kierunku al. Jana Pawła II, a drugi służy do jazdy w prawo w Al. Jerozolimskie.

To nie jedyne zmiany. Wyłączone z ruchu zostały wszystkie ulice na pętli, na której będą ścigali się kolarze na rundzie końcowej: Senatorska, pl. Teatralny, Wierzbowa, pl. Piłsudskiego, Królewska, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa do mety na pl. Teatralnym.

Ruch na ulicach jest przywracany od około godz. 17.30.

Ogromne korki w centrum
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zablokowane Aleje Jerozolimskie
tvnwarszawa.pl

Autobusy na objazdach

Zmiany w komunikacji miejskiej są dziś wprowadzane etapami i mają obowiązywać maksymalnie do 21.30.

Na objazdy, od początku kursowania linii dziennych, zostały skierowane autobusy linii 111, 116, 128, 174, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

O godz. 10.45 swoją trasę ponownie zmieniła linia 222, a od godz. 11.15 na trasy objazdowe są kierowane autobusy linii E-2, 102, 105, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 158, 171, 174, 175, 178, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 520 i 521.

Kolejne zmiany będą wprowadzane sukcesywnie, wraz z przywracaniem ruchu na kolejnych ulicach (ok. godz. 17.30 i 20.00).

Szczegóły zmian na stronie ZTM.

Utrudnienia w rejonie pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Tędy przejadą kolarze
graf. tvn24.pl
Start Tour de Pologne we Gdańsku
| TVN 24

PAP/lata/b/wp/mz

zdjęcie na stronie głównej: PAP/tvnwarszawa.pl