Tour de Pologne na ulicach Warszawy. Pierwszy na mecie Kittel

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plStart 72. Tour de Pologne

152 kolarzy z 17 ekip World Tour, w tym 16 polskich zawodników z Michałem Kwiatkowskim na czele wyruszyło w niedzielne popołudnie na trasę 72. Tour de Pologne. Najszybszy podczas pierwszego, warszawskiego etapu był Marcel Kittel. Dobrze pojechał też Michał Kwiatkowski.

- Trasa przejazdu jest znacznie dłuższa niż przemarszów czy biegów, dlatego kierowcy poważnie odczuwają przejazd kolarzy. W wielu miejscach jest zmieniona organizacja ruchu, co powoduje tworzenie się korków - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Najbardziej prestiżowa kolarska impreza sportowa w Polsce przyciągnęła na trasę pierwszego odcinka sporo kibiców. Kolarze ruszali spod Stadionu Narodowego i 10-krotnie mieli do pokonania pętlę długości 12,2 km prowadzącą ulicami Śródmieścia i Żoliborza. Na starcie wyścigu pojawiła się nawet premier Polski.

Jadą Majka i Kwiatkowski

Oprócz 16 Polaków, którzy jeżdżą w 17 ekipach cyklu World Tour, na trasie tegorocznej edycji wyścigu pojawiła się także zaproszona grupa CCC Sprandi Polkowice i reprezentacja Polski. Biało-czerwonych kolarzy na trasie nie będzie więc brakowało.

Oczy wszystkich kibiców, pod nieobecność ubiegłorocznego triumfatora Rafała Majki, zwrócone będą na najlepszego z Polaków - Michała Kwiatkowskiego. Ten rywali będzie miał znakomitych. W Tour de Pologne udział bierze m.in. Fabio Aru (drugi w tegorocznym Giro d'Italia) czy rewelacyjny niemiecki sprinter Marcel Kittel (zwycięzca ośmiu etapów Tour de France). To właśnie ci zawodnicy byli na czele stawki podczas niedzielnego ścigania.

Najszybszy był Niemiec

W połowie niedzielnego wyścigu od peletonu liczącego m.in. kilkunastu Polaków odłączyła się trzy osobowa ucieczka, w której prym wiedli Paweł Bernas i Adam Kurek. W pewnym momencie ta grupa nad peletonem miał już nawet 2 minuty przewagi. Im bliżej było końca wyścigu tym przewaga coraz bardziej topniała. Ostatecznie tuż po wjeździe na ostatnią pętlę, ucieczka została wchłonięta przez peleton.

Kolarze na ostatnich kilometrach trasy jechali niezwykle szybko, prawie 60km/h. Decydujący o zwycięstwie w wyścigu wjazd na plac Teatralny był niezwykle emocjonujący. Na ostrych zakrętach najsprytniejszy okazał się Marcel Kittel, który na ostatnią prostą wjechał z większą prędkością niż rywalizujący z nim Australijczyk Caleb Ewan. Trzeci był Włoch Niccolo Bonifazio. Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski zajął dziewiątą lokatę.

Utrudnienia do późnego wieczora

W związku z przejazdem kolarzy przez całą niedzielę były utrudniania w ruchu. Wiele ulic zostało zamkniętych, wśród nich Wisłostrada.

Na pl. Teatralnym ustawiona została meta etapu. Ze względu na ustawienie scenografii w już od rana w sobotę zamknięte dla ruchu zostały sam plac i okoliczne ulice. Do niedzielnego wieczora obowiązywał zakaz parkowania.

Trasa I etapu wyścigu
mat. organizatora

Organizacja startu
mat. organizatora
Organizacja mety etapu
mat. organizatora

jb/kś