Torebka ze skóry krokodyla znaleziona w lumpeksie

Warszawa

kspPolicjanci skontrolowali sklep w Piasecznie

W sklepie z używaną odzieżą policjanci znaleźli torebkę, która może być wykonana ze skóry krokodyla. Dla właściciela sklepu może się to zakończyć nawet więzieniem.

- Zgodnie z prawem, oferowanie sprzedaży, pozyskiwanie do celów handlowych, czy zakup zwierząt, roślin i wyrobów z listy CITES, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione - informuje policja.

Zwierzęta chronione

CITES to międzynarodowa konwencja o handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

- Nabywając pewne wyroby uzyskane w wyniku obróbki i przetwarzania zwierząt chronionych, często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo - informują policjanci. - Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów - dodają.

Do 5 lat więzienia

Możliwe, że torebka, znaleziona w Piasecznie podczas kontroli jednego ze sklepów z używaną odzieżą, wykonana jest ze skóry krokodyla i pochodzi z nielegalnego handlu okazami. - Z uwagi na brak wymaganych do sprzedaży dokumentów, torebka wystawiona na sprzedaż przez nieświadomą sprzedawczynię została zabezpieczona - podaje w komunikacie policja.

Policjanci przypominają, że za obrót wyrobami pochodzącymi ze zwierząt znajdujących się na liście CITES, grozi kara do 5 lat więzienia.

su/sk