Tor kolarski na sprzedaż za grosze?

Warszawa

TVN24Tor kolarski w Pruszkowie

Lada dzień wart 100 mln zł tor kolarski w Pruszkowie, jeden z trzech najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, może zostać sprzedany za ułamek tej sumy - alarmuje "Rzeczpospolita".

Resort sportu, który sfinansował inwestycję w 97 proc., nie chce zapłacić za roboty dodatkowe, a właściciel - Polski Związek Kolarski - jest na skraju bankructwa, donosi gazeta.

3 mln mniej

Powodem zamieszania jest dług Polskiego Związku Kolarskiego. Nie zapłacił on wykonawcy, Mostostalowi Puławy, za dodatkowe prace przy budowie toru. Związek jest winny firmie blisko 6 mln zł. Komornik na wniosek wierzyciela może zlicytować obiekt. PZKol nie zapłaci, bo tonie w długach, a resort umywa ręce. - Nie możemy umorzyć tego długu - mówi "Rz" Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy.

Utrzymanie BGŻ Areny, która jest wyposażona w drewniany tor z sosny syberyjskiej wymagający utrzymywania wewnątrz określonej temperatury i wilgotności, kosztuje zimą nawet 120 tys. zł miesięcznie. PZKol na to nie stać.

Sytuację PZKol pogarsza fakt, że w tym roku z ministerstwa otrzyma ok. 3 mln zł mniej dotacji niż w latach ubiegłych. Jedynym sponsorem jest spółka produkująca buty - CCC. Długu wobec Mostostalu związek nie jest w stanie spłacić bez pomocy Ministerstwa Sportu.

Przez brak decyzji kierownictwa resortu państwo może stracić jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, pisze "Rzeczpospolita". PAP/wp/par