To zobaczą kibice, gdy wyjdą ze stadionu

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Jeśli pójdą na północ, zobaczą stare praskie kamienice, jeśli wybiorą południe - eleganckie kafejki na Saskiej Kępie. Przechadzka na wschód oznacza wizytę w nieco zaniedbanym parku Skaryszewskim, a na zachód - plażowanie nad Wisłą. O samym Narodowym mówi się ostatnio dużo. My postanowiliśmy sprawdzić co napotkają kibice, wychodząc ze stadionu.

W najlepszej sytuacji będą ci, którzy ze Stadionu Narodowego pójdą w kierunku ronda Waszyngtona. Otwarta pod koniec 2010 roku ulica Francuska zyskała nowe oblicze: nowe chodniki, ławki i zieleń. Po obu stronach pełno restauracji i kafejek, w których będzie można odpocząć po sportowych emocjach. Zdarzają się jednak kamienice, których stan pozostawia wiele do życzenia, jak np. ta pod numerem 35, tuż obok lubianej pizzerii. Generalnie jednak tej części Warszawy nie powinniśmy się za rok wstydzić.

fot
| Fakty w Południe

Nowy Powszechny, stare kamienice

Panorama, którą zobaczą kibice wychodzący z areny na północ, będzie bardziej zróżnicowana. W oczy rzuci się niedawno wyremontowany Teatr Powszechny i kilka odnowionych kamienic. Dotychczas nie udało się usunąć kilku starych bud stojących przy przystanku autobusowym w stronę Grochowa. Same wiaty też wyglądają raczej rozpaczliwie. To stare aluminiowe modele z szybami oklejonymi reklamami. Kibicom jadącym tramwajem w stronę dworca Warszawa Wileńska ukażą się typowo praskie kontrasty. Wyremontowane kamienice sąsiadują z tymi, których nie odnawiano od kilkudziesięciu lat. Tak będzie również za rok.

Wiadomo już też, że do czerwca 2012 roku nie uda się otworzyć Muzeum Warszawskiej Pragi i pochwalić jej bogatą historią.

fot
| Brent Stirton/Getty Images

Będzie plaża, toaleta niepewna

Jeśli ktoś jednak będzie miał ochotę odpocząć nieco od zgiełku miasta i skieruje się w stronę Wisły, trafi na plażę. Jak będzie ona wyglądać za rok? Wciąż nie wiemy. – Przygotowujemy konkurs na dzierżawę plaży. Będziemy wymagać przedstawienia konkretnego programu rekreacyjno-sportowo-kulturalnego – mówi tvnwarszawa.pl Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta ds. Wisły i dodaje, że podczas niedawnego remontu Wybrzeża Szczecińskiego zostały wykonane przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne.

Na plaży między mostem Poniatowskiego, a kolejowym miała stanąć supertoaleta z sanitariatami, przebieralniami, prysznicami i wypożyczalnią sprzętu plażowego. Planowano, że toaleta powstanie do końca 2011 roku. Dziś wiadomo, że to nierealne. Wciąż brakuje ostatecznego projektu wykonawczego, bez którego nie będzie pozwolenia na budowę. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że kibice zamiast toalety zobaczą plac budowy. Póki co na plaży obok Stadionu Narodowego można skorzystać wyłącznie z toalety przenośnej.

Related content

Wyremontują dworzec, wybudują wiaty

Do końca 2011 roku powinien być natomiast ukończony budynek dworca PKP Stadion. – W tej chwili trwają prace wyburzeniowe i przygotowawcze: przekładanie światłowodów i instalacji elektrycznych – wyjaśnia Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP. Dworzec będzie gotowy pod koniec roku. Równolegle spółka PKP PLK położy nowe tory, wybuduje perony i efektowne wiaty nawiązujące do biało-czerwonej elewacji Stadionu Narodowego.

Skaryszak po staremu

Nic nie zmieni się natomiast w pobliskim parku Skaryszewskim. Zarząd Oczyszczania Miasta, któremu podlega ten teren, nie planuje w nim żadnych poważnych inwestycji.

Piotr Bakalarski