"To zaszczyt tu kwestować"

Warszawa

film TVN24

Na warszawskich Powązkach do wtorku będzie trwać tradycyjna kwesta. - To zaszczyt zbierać tutaj datki, a potem patrzeć, jak ten cmentarz pięknieje - mówi Katarzyna Łaniewska, aktorka. Dzięki zebranym pieniądzom zabytkowe nagrobki ocaleją.

Ponad 200 znanych osób ze świata kultury i sztuki zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków.

- To są przepiękne pomniki naszej kultury. O to powinniśmy dbać, bo bez kultury nie ma narodu – mówi Katarzyna Łaniewska, aktorka, która bierze udział w kweście. Jest ona organizowana już po raz 37. W tym roku trwa trzy dni.

- Cieszę się, że w akcji bierze udział już trzecie pokolenie. Czasami widzę to pokolenie już odchodzące, jak drżącą ręką ludzie szukają drobnych, żeby wrzucić do puszki – opisuje Łaniewska, która pierwszy raz wzięła udział w kweście 36 lat temu.

Zdarzają się jednak osoby, które krytykują akcję. – Są takie, jak ja to nazywam, "futrzaste Panie", które twierdzą, że jesteśmy wyłudzaczami – mówi aktorka.

Ratują zabytki

Pieniądze zebrane w czasie kwesty zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobowców i kapliczek. Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wytypował do renowacji kilkadziesiąt obiektów, jednak ostateczna ich liczba zależeć będzie od wyników kwesty i dotacji z urzędu miasta oraz od darczyńców prywatnych.

W ubiegłorocznej kweście zebrano 243 tys. zł, za nie odnowiono m.in. kaplicę rodziny Znamierowskich oraz nagrobki Marcelego Porowskiego, Zofii Kraszewskiej i Adolfa Erlicza. Jak dotąd udało się przeprowadzić renowację ponad 1000 zabytkowych grobów.

Cmentarz Powązkowski działa od 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Hugona Kołłątaja, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta czy Leopolda Staffa.

bf/mz