To słyszą od kierowców: niech ci zdechnie wszystko, co kochasz

Najnowsze

ZDMSpot kampanii "Kontroluj się"

To jedna z najmniej wdzięcznych posad w mieście. Kontrolerzy strefy płatnego parkowania nie należą do osób lubianych; taka praca. Ale to, z czym na co dzień się stykają, wystawia kierowcom świadectwo gorsze, niż dzikie parkowanie. Zarząd Dróg Miejskich wykorzystał cytaty w filmie.

Uderzenie w twarz, celowe potrącenie autem, ciężkie pobicie - to najgorsze incydenty z długiej listy tego, czego doświadczają w pracy kontolerzy. Obelgi i wyzwiska to w zasadzie codzienność. Taki obraz wyłania się z filmu przygotowanego przez Zarząd Dróg Miejskich, który postanowił poduczyć kierowców kultury i przypomniał im, że kontrolerzy wykonują jedynie swoją pracę.

Stąd też pomysł na kampanię społeczną pod hasłem "Kontroluj się", którą razem z drogowcami prowadzi stołeczny ratusz. Film jest jej pierwszym - dość mocnym - akcentem. Powstał w oparciu o autentyczne relacje pracowników ZDM.

"Pedał gazu i na mnie ruszyła. Przejechała po stopie, po nodze" – przyznaje jeden z występujących w nagraniu. - "Ty stara, gruba babo (…) Pokaż mi swoją gębę" – wspomina inna kobieta.

Bohaterowie filmu przyznają, że są zastraszani, wyzywani od złodziei i bandytów. "Niech ci ku… zdechnie wszystko, co kochasz" – miał powiedzieć jeden z kierowców.

"Choć pracowników ZDM zastąpili aktorzy, te sytuacje wydarzyły się naprawdę. A przecież nie musiały" – przekonują organizatorzy kampanii, która ma zwrócić uwagę, jak trudna jest praca kontrolerów.

Jak przekonuje ZDM, ich działania przynoszą wymierne korzyści wszystkim mieszkańcom Warszawy. "Dochody z parkowania przeznaczane są przecież na rozwój miasta, m.in. na remonty dróg" – precyzują.

Status funkcjonariusza publicznego

Obecnie w Strefie Płatnego Parkowania pracuje 47 kontrolerów. 13 z nich to kobiety.

"Wszyscy są pracownikami Zarządu Dróg Miejskich i wykonują powierzone im obowiązki służbowe najlepiej, jak potrafią. Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy kierowcy są w stanie posunąć się naprawdę daleko, aby uniknąć kary w wysokości 50 złotych" – zwracają uwagę organizatorzy akcji.

Kampania to jednak nie wszystko. Miasto i ZDM zamierza podjąć starania, aby kontrolerzy SPPN zyskali status funkcjonariusza publicznego. Sprawia on, że akty agresji są surowiej karane.

"Kontrolerzy to tacy sami ludzie jak my. Mają rodziny, dzieci. Niektórzy także są kierowcami" – podkreślają pracownicy ZDM.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obejmuje dziś około 30 tys. miejsc parkingowych w centrum miasta. Celem jest zwiększenie rotacji na miejscach parkingowych, aby łatwiej było zaparkować osobom które muszą wjechać do centrum. Stawki opłat wynoszą (zgodnie z limitem ustalonym ustawowo) od 3 do 4,2 zł za godzinę. W przypadku braku opłaty nakłada się karę w wysokości 50 zł.

kw/r