"To pokaz kunsztu pilota" Krzyż Oficerski dla kpt. Wrony

Warszawa

fot. TVN24

- To jest podręcznikowy wprost model zachowania w sytuacji awarii - powiedział Bronisław Komorowski po odznaczeniu kpt. Tadeusza Wrony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Drugi pilot boeinga 767, który 1 listopada wylądował bez podwozia na Okęciu, Jerzy Szwarc oraz szef pokładu Jerzy Konofalski zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim OOP. Pozostali członkowi załogi, personel naziemny i służby ratownicze, które brały udział w akcji zostali odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi.

O tym, że piloci i załoga zostaną odznaczeni Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim OOP i Złotymi Krzyżami Zasługi portal tvn24.pl informował w poniedziałek rano. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim. Zabrakło na niej szefa pokładu boeinga 767, który order odbierze w późniejszym terminie.

"Kunszt i mistrzostwo"

Po odznaczeniu załogi prezydent podkreślał, że podczas lądowania wyjątkowa odpowiedzialność spoczywała na kapitanie. - Dziękując wszystkim państwu dziękuję w sposób szczególny kpt. Wronie - powiedział.

I dodał: - To jest podręcznikowy wprost model zachowania w sytuacji kryzysu, awarii. To jest też pokaz kunsztu i mistrzostwa pilota, ale to także jest wielkie zwycięstwo ludzi nad sobą – na pewno dotyczyło to i całej załogi i służb lotniskowych, a sądzę, że było doświadczeniem wielkiej części pasażerów, za którą ponosiliście państwo odpowiedzialność i tej odpowiedzialności w pełni sprostaliście.

"W imieniu całej Polski"

Prezydent już 1 listopada podziękował "w imieniu całej Polski" pilotom, załodze, pasażerom, a także wszystkim służbom, które zabezpieczały awaryjne lądowanie Boeinga 767 na Okęciu. Zapowiedział wtedy, że odznaczy załogę. - W takich sytuacjach myślę, że prezydent powinien skorzystać z takiego wielkiego przywileju, jakim jest prawo do podziękowania - poprzez odznaczenie w imieniu całego narodu - tym, którzy zasłużyli się. Niewątpliwie załoga Boeinga, który dzisiaj lądował awaryjnie zasłużyła się w pełni i zasłużyła na naszą wspólną, polską wdzięczność - podkreślił wówczas Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił wówczas, że zdjęcia z awaryjnego lądowania w Warszawie będą "pokazywane w szkoleniach pilotów, służb lotniskowych, jako przykładowa akcja przygotowania i przeprowadzenia lądowania awaryjnego, a także dobrego współdziałania służb, ludzi i dobrego sprawdzenia się niełatwych, trudnych, awaryjnych procedur".

Awaryjne lądowanie z ponad 200 osobami na pokładzie

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Boeing 767 wylądował awaryjnie na stołecznym lotnisku we wtorek po południu. Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Awaria miała związek z niesprawnym systemem hydraulicznym. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi. Nikt nie został ranny.

Czytaj też na tvn24.pl

rs,nsz//kdj/ola//tvn24.pl