"To miasto ciekawych fragmentów".
 Jak pozszywać Warszawę?

Jaka będzie Warszawa 2030?Shutterstock

Gospodarce przestrzennej, planowaniu, urbanistyce i architekturze poświęcona była trzecia z cyklu debat Warszawa 2030. Strategia Rozwoju Warszawy ma być swego rodzaju "konstytucją miasta".

Strategia to dokument, który ma określić ogólne kierunki w jakich ma rozwijać się miasto w perspektywie najbliższych 15 lat. Nie będzie zawierała konkretnych projektów popartych szczegółowymi wyliczeniami. Jak obrazowo wyjaśnił prowadzący spotkanie dr Mirosław Grochowski, ma być dla miasta tym, czym dla państwa konstytucja. Miejska konstytucja ma trzy główne bloki tematyczne: społeczeństwo, przestrzeń, gospodarka. Środowa dyskusja była poświęcona tej drugiej.

Wyzwaniem suburbanizacja

Prof. Tomasz Komornicki z Polskiej Akademii Nauk zachęcał do tego, aby strategii nie ograniczała ekonomia, tzn. żeby nie bać się wpisywać do niej inwestycji i planów, na które nas nie stać. Namawiał do działania z rozmachem. Za jedno z największych wyzwań uznał suburbanizację, czyli wyludnianie się centrum kosztem dzielnic peryferyjnych, takich jak Białołęka. Przekonywał do tworzenia miasta policentrycznego, metropolii przyjaznej do życia zarówno w centrum, jak i na obrzeżach.

- Drugim wyzwaniem jest wyważona polityka transportowa, wyważone między zbiorkomem a transportem indywidualnym. Nie uda się rozwijać metropolii wyłącznie w oparciu o transport publiczny, trzeba znaleźć miejsce także dla transportu indywidualnego, w tym pieszego i rowerowego – tłumaczył Tomasz Komornicki. – My dziś prowadzimy politykę skrajności: drogi ekspresowe odgrodzone do miasta ekranami akustycznymi np. gen Maczka, Powstańców Śląskich, Nowolazurowa, to nie ulice miasta, tylko trasy przelotowe – dodał. Ale skrytykował też zwężanie ulic, któremu nie towarzyszą inne działania i podał przykład notorycznie zakorkowanej wyremontowanej Świętokrzyskiej.

Ciekawe tylko fragmenty

Za ważne wyzwanie uznał także integrację obu brzegów Wisły, zrównoważenie rozwoju po obu stronach rzeki. Scalanie miasta postulowała także Marlena Happach, szefowa warszawskiego oddziału Stowarzyszenie Architektów Polskich.

- Warszawa to dziś miasto ciekawych fragmentów. Uwagi wymaga ta przestrzeń, która jest pomiędzy nimi – wyjaśniła. Upomniała się o dobrą przestrzeń publiczną, którą musi tworzyć miasto, bo centra handlowe to tylko jej ersatz i opowiedziała się za policentrycznością – tworzeniem miksu funkcji, aby uniknąć miejsc, gdzie wszyscy tylko śpią lub, gdzie tylko pracują (patrz: Mordor).

O lepsze wykorzystanie potencjału terenów pokrytych roślinami i wodami apelowała prof. Barbara Szulczewska ze Szkoły głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

- Trzeba podjąć problem kształtowania zielonej infrastruktury w skali miasta, przyjrzeć się terenom dzielnicowym, zaniedbanym – mówiła. – Zieleń jest ważna w pewnej skali. Trawnik z rolki i cztery tuje pełnią wyłącznie funkcje estetyczne, a nie przyrodnicze – dodała zwracając uwagę, że zielona infrastruktura to także pomoc w łagodzeniu skutków zmian klimatu.

Może to nie być łatwe, bo jak wyliczył jeden z uczestników debaty, w mieście za tereny zielone odpowiadają 24 różne instytucje.

"Uczytelnienie struktury Warszawy" postulował Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Obrazowo wyjaśnił to jego kolega po fachu dr Grzegorz Buczek. – Tam, gdzie ochrona zieleni to ochrona zieleni, ale tam gdzie zabudowa to intensyfikacja zabudowy – stwierdził.

Powraca brak planów

I tak powrócił temat rozlewania się miasta (suburbia) i braku planów miejscowych, z czego korzystają na potęgę deweloperzy, budując byle jak i gdzie się da. Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz bronił się, twierdząc, że to wynik poprzedniego ustroju stolicy, w którym funkcjonowały autonomiczne gminy. Przypomnijmy, zlikwidowano je w 2002 roku. Planami zagospodarowania przestrzennego pokryta jest zaledwie 1/3 obszaru miasta.

Kolejne debaty z cyklu Warszawa 2030 zaplanowano na 26 (Gospodarka) i 28 (Miasto przyszłości) października.

Prezydent Warszawy o starcie prac nad strategią:

Prezydent o strategii rozwoju miasta
Prezydent o strategii rozwoju miastaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl