To już pewne. Veturilo startuje we wtorek

Rowery czekają na uruchomienie
Rowery czekają na uruchomienie
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plRowery czekają na uruchomienie

Warszawski Rower Publiczny Veturilo wraca na ulice po zimowej przerwie. Rowery będzie można wypożyczać od jutra (9 kwietnia).

Jako pierwsze uruchomione zostaną dotychczasowe stacje oraz nowe – w Śródmieściu, na Pradze Północ, Pradze Południe, Ochocie, Woli, Mokotowie oraz na Bielanach i Ursynowie.

W tym samym czasie uruchomione zostaną również wypożyczalnie sfinansowane przez firmy prywatne przy Galerii Mokotów i przy ul. Poleczki.

W połowie kwietnia ruszą stacje na Targówku, Żoliborzu i Białołęce. W maju będzie można wypożyczać rowery w kolejnych, nowych stacjach na Ursynowie, Ochocie oraz we Włochach, a także w stacjach uruchomionych w ramach systemu "Pedałuj i Płyń". Najprawdopodobniej rowery Veturilo będzie można w tym roku wypożyczyć także w Konstancinie – Jeziornie.

Pełna lista stacji Veturilo znajduje się na stronie ZTM.

Start z poślizgiem

Veturulo miało wystartować tuż po świętach, ale atak zimy pokrzyżował te plany.

- Cały czas trwają odbiory systemu Veturilo. Niestety, ostatni atak zimy utrudnia nawet proste sprawdzanie działania stacji - rowery trzeba często najpierw odkopać spod śniegu, żeby w ogóle coś przetestować – poinformował kilka dni temu na swoim profilu na popularnym portalu społecznościowym Łuaksz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. rowerów.

Poprosił o kilka dni cierpliwości. - Liczymy na to, że po zakończeniu odbiorów w poniedziałek, Veturilo zostanie otwarte dla wszystkich użytkowników we wtorek rano. Oczywiście, dla dobra wszystkich, mamy nadzieję, że wiosna także pojawi się w przyszłym tygodniu w pełnej krasie – napisał.

Wraz z Veturilo rusza w pełni z nim kompatybilny system rowerów dzielnicowych Bemowo Bike.

Miasto oszczędza

Opóźniony start ma jednak swoje plusy. Gdy system nie działa, miasto oszczędza ok. 15 tysięcy złotych dziennie, których nie wypłacić operatorowi. Urzędnicy deklarują, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, zostaną przeznaczone na infrastrukturę rowerową.

W taki sposób udało się w ubiegłym roku wygospodarować środki na 720 stojaków rowerowych.

Więcej stacji

Uruchomiony w 2012 roku system miejskich rowerów Veturilo okazał się dużym sukcesem. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. W tym sezonie nowe stacje pojawią się także w Śródmieściu, na Woli, Ochocie, Mokotowie, Targówku, Białołęce, Ursynowie, Bielanach i obu Pragach.

SPRAWDŹ, GDZIE BĘDĄ NOWE STACJE

b/roody

Co nowego w systemie Veturilo?
Co nowego w systemie Veturilo?Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości