Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

To już pewne. Nie będzie pozwolenia na most Krasińskiego

Najnowsze

ZMIDWizja przeprawy

Plany budowy mostu Krasińskiego już oficjalnie wylądowały w szufladzie. Ratusz umorzył właśnie procedurę wydawania zezwolenia na tę inwestycję. A to oznacza, że wygaśnie również inny istotny dokument - decyzja środowiskowa.

Decyzja o "umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi powiatowej - budowie mostu Krasińskiego" pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej w ostatnich dniach.

Miasto stawia na metro

To realizacja zapowiedzi władz miasta z 20 października. Wówczas podczas sesji rady miasta, samorządowcy zdecydowali, że pieniądze przeznaczone na budowę przeprawy łączącej Żoliborz z Pragą Północ i Targówkiem przesuną między innymi na dokończenie budowy II linii metra. A budowę mostu odłożyli na lata 2023-25. - Przenieśliśmy pieniądze na metro, więc nie ma powodów, by uzyskiwać teraz pozwolenia na przeprawę. Odłożyliśmy jej budowę na półkę – tłumaczy nam Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - Doprowadzamy projekt do takiego stanu, by można było do niego bezboleśnie wrócić i rozpocząć procedurę administracyjną w przyszłości– zastrzega.

Decyzja straci ważność

Rezygnacja z wydania decyzji o realizacji tej inwestycji oznacza jednak, że wygaśnie decyzja środowiskowa, czyli bardzo ważny dokument określający warunki, na jakich można prowadzić prace. To informacja, która ucieszy zapewne żoliborskich przeciwników przeprawy, którzy uważali, że koniec ważności istniejącej decyzji środowiskowej, oznacza ostateczny koniec inwestycji. Według Olszewskiego wcale tak być nie musi.

- Jeżeli most ma być zbudowany za dziewięć lat, to przed samą budową trzeba będzie przeprowadzić aktualne analizy, które określą wpływ na środowisko – wyjaśnia wiceprezydent i podkreśla, że dobrze przygotowany wniosek pozwala dość szybko zdobyć taki dokument.

– Jego przygotowanie było kiedyś przerażające dla inwestorów, ale jak jest dobrze przygotowana dokumentacja, to decyzje środowiskowe są wydawane sprawnie – podsumowuje Michał Olszewski.

Sama inwestycja od dawno budzi kontrowersje – Targówek był za, a Żoliborz przeciwko.

CZYTAJ RÓWNIEŻ O ZMIANACH W JEDNOSTKACH ZAJMUJĄCYCH SIĘ INWESTYCJAMI:

Kto będzie zajmował się inwestycjami?tvnwarszawa.pl

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: ZMID