"To decyzja czysto polityczna". Poseł PO jako jedyny głosował przeciw

Warszawa

Komisja uchyliła decyzję reprywatyzacyjną TVN24
wideo 2/2

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz członek komisji weryfikacyjnej z ramienia PO Robert Kropiwnicki twierdzą, że miasto nigdy nie straciło nieruchomości przy Twardej.

- Głosowałem przeciw, bo miasto nigdy nie straciło tych nieruchomości, nigdy nie stracił ich Skarb Państwa, proszę nie kłamać! - stwierdził na twitterze Kropiewnicki. Według niego, komisja weryfikacyjna "oddała miastu to czego nigdy nie straciło" Poseł PO, twierdzi, ze to była decyzja czysto polityczna i atak na Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Z kolei sama prezydent uważa, że to starania miasta zatrzymały zwrot tej nieruchomości, a komisja dziś "spija śmietankę".

Zwrot gimnazjum

W 2014 roku ratusz wydał decyzję o zwrocie nieruchomości przy Twardej 8 i 10 na rzecz "handlarza roszczeń" Macieja M, a następnie uchwałą rady miasta przegłosowaną większością głosów radnych Platformy Obywatelskiej, podjęto decyzję o przeniesieniu znajdującego się tam dwujęzycznego gimnazjum do innego budynku na Mokotowie.

- Przeniesienie gimnazjum nastąpiło przed wydaniem ostatecznej decyzji reprywatyzacyjnej. Co może wskazywać, że działania Miasta Stołecznego Warszawy, nakierowane były na przeprowadzenie reprywatyzacji, nie zaś na ochronę interesu społecznego. W interesie społecznym było utrzymanie gimnazjum w dotychczasowej lokalizacji, zwłaszcza że przeniesienie szkoły wiązało się z wydatkowaniem nowych środków - podkreślał na konferencji prasowej Partyk Jaki.

Wątpliwości ratusza

Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz Waltz na twitterze przypomniała, że urzędnicy ratusza sami nabrali wątpliwości co do swojej decyzji z 2014. Doprowadziło to do wznowienia postępowania administracyjnego oraz zawieszenia wydanej wcześniej decyzji.

W związku z tym, po tej decyzji nie podpisano aktu notarialnego, który przekazywałby nieruchomość w ręce Macieja M.

Hanna Gronkiewicz Waltz w swoim wpisie podała link do strony na której można sprawdzić jakie działania ratusz podjął w sprawie Twardej 8 i 10. Szczegółowe kalendarium działań liczy 13 stron i zawiera 107 punktów.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej na konferencji podkreślał jednak, że "w dniu wydania decyzji (o zwrocie nieruchomości na rzecz handlarza roszczeń - red.) przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy istniały istotne okoliczności, które podawały w wątpliwość, czy dopuszczalne było ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz pana Macieja M.".

W poniedziałek komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ratusza z 2014 roku o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Twardej 8.

md/pm