"To co w wojsku nowoczesne, przechodzi przez nasze ręce"

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN Warszawa

Wojskowa Akademia Techniczna obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji 30 czerwca na poligonie uczelni odbędzie się piknik, w którym udział wezmą naukowcy, a także przedstawiciele instytucji, które z akademią współpracują.

W ramach pikniku wystawione będą stoiska wydziałów i instytutów WAT oraz firm współpracujących z uczelnią. Zobaczyć będzie można m.in. fotoradar policyjny, nieoznakowany samochód policyjny czy schrony.

W czasie pikniku przewidziany jest występ orkiestry wojskowej.

Grupy rekonstrukcyjne z całej Eurpy

Poza tym z okazji 60-lecia WAT 19 sierpnia na placu Piłsudskiego odbędzie się pierwsza po pięciu latach przerwy uroczysta promocja oficerska, a pod koniec września - uroczysta przysięga podchorążych. We wrześniu zaplanowano też uroczystość nadania doktoratu honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi, a w listopadzie - prof. Józefowi Modelskiemu.

Kulminacja obchodów ma się odbyć 29 listopada, podczas święta akademii w Dniu Podchorążego. Święto poprzedzić mają inscenizacje nocy listopadowej m.in. wokół Zamku Królewskiego czy w Łazienkach Królewskich. Z tej okazji do Warszawy przyjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Europy.

Zakończenie obchodów przewidziano na 19 grudnia, bo, jak wyjaśnia rektor uczelni, 18 grudnia 1951 r. podpisano akt powołania akademii.

"Jesteśmy dla MON ogniwem"

Wojskowa Akademia Techniczna jest nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej.

- Jesteśmy dla MON ogniwem, które łączy naukę z przemysłem. Tu są wypracowywane idee związane z prowadzeniem badań naukowych na potrzeby obronności. Nasze produkty, nasze opracowania nie idą na półkę, tylko są wdrażane i wojsko tego używa - zaznacza gen. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor akademii.

- Praktycznie wszystko, co w wojsku jest nowoczesne, przechodzi przez nasze ręce. Jeżeli nie uczestniczyliśmy w procesie produkcji, to testujemy, dajemy certyfikaty, bo potrafimy te rzeczy zbadać - dodaje Mierczyk.

Ponad 200 patentów

Jak poinformowano na stronie uczelni, przez 60 lat swego istnienia WAT zdobył ponad 160 patentów krajowych i ponad 40 patentów zagranicznych. Pracownicy uczelni przygotowali ponad 20 tys. różnych publikacji naukowych i ponad 200 książek i monografii. Ponad 100 pracowników uczelni uzyskało tytuł naukowy profesora, a 47 absolwentów WAT otrzymało nominacje generalskie w Wojsku Polskim.

Obecną strukturę uczelni tworzą wydziały: Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Mechaniczny, Mechatroniki oraz Nowych Technologii i Chemii, a także Instytut Optoelektroniki.

PAP/bf