"To był egzamin dla całego lotniska"

Warszawa

TVN 24Egzamin dla służb lotniska w Modlinie

Awaryjne lądowanie awionetki można śmiało nazwać egzaminem dla całego portu lotniczego w Modlinie, który jest w trakcie modernizacji. - Samolot usiadł bez problemu, a pas startowy na szczęście nie został uszkodzony - mówi Edyta Mikołajczyk, rzecznik portu.

Prace modernizacyjne na lotnisku wciąż trwają, toczą się m.in. wokół pasa startowego, który w sobotę przeszedł chrzest bojowy. Lądowała na nim awaryjnie awionetka bez jednego koła.

"Specyficzna inauguracja"

- Lądowanie awaryjne awionetki, to była specyficzna inauguracja drogi startowej, z której będą korzystały samoloty komercyjne - mówi Mikołajczyk. Gdy awionetka krążyła na lotniskiem była włączona sygnalizacja nawigacyjna, co miało pomóc pilotowi samolotu w lądowaniu.

Udało się bez problemów. – Na szczęście pas nie został uszkodzony, oczywiście nasze służby jeszcze mu się przyjrzą – zaznacza rzeczniczka. I przekonuje, że lądowanie to był nie lada test dla całego lotniska.

- To był egzamin dla całego lotniska, dla naszych służb ratowniczych, czy informacji powietrznej - wymienia.

Otwarcie w czerwcu

Pierwsi pasażerowie z portu, wybudowanego za ponad 300 milionów złotych, mają skorzystać w czerwcu tego roku. Lotnisko będzie obsługiwać przez całą dobę przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Będą to głównie tanie linie lotnicze i loty czarterowe.

Urząd Marszałkowski zapewnia, że w 2013 roku podwarszawskie lotnisko odprawi półtora miliona pasażerów.

Budowa lotniska Modlin rozpoczęła się w październiku 2010 roku. Powstaje ono w miejscu dawnego portu wojskowego.

ran/par