Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

To będzie ekscytująca noc. 234 miejscówki do zwiedzania

TVN Warszawa

Prezydent Warszawy o Nocy MuzeówTVN24
wideo 2/3

Prezydent Warszawy poinformowała, że w tegorocznej Nocy Muzeów udział wezmą 234 placówki, w tym 50 muzeów. Na mapę stolicy powrócą odremontowane Muzeum Warszawy i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Noc Muzeów odbędzie się 20 maja.

- Od 14 lat zapraszamy warszawiaków i turystów na Noc Muzeów - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Dodała, że władze stolicy zawsze starają się o atrakcyjną ofertę, ale pamiętają także o obchodach rocznicowych. - Tak było w związku z obchodami Roku Fryderyka Chopina, tak jest też obecnie, gdy obchodzimy 150-lecie urodzin Marii Skłodowskiej-Curie - dodała.

Mówiąc o nowościach i wydarzeniach podczas zbliżającej się Nocy Muzeów Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że "będzie ona szczególna, bowiem na kulturalną mapę Warszawy wracają dwie placówki, które od lat były remontowane i unowocześniane". - Pierwszą jest remontowane od 2013 r. Muzeum Warszawy, a drugą - Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które w odrestaurowanej kamienicy przyjmie gości w 150-lecie urodzin noblistki - dodała.

Prezydent poinformowała, że do stołecznej Nocy przyłączyły się również muzea spoza Warszawy - z Sochaczewa i Mińska Mazowieckiego. - To są nasi debiutanci - wyjaśniła.

Nie zabraknie zabytkowych autobusów

Z kolei Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu miasta, zapowiedział, że zwiedzających "za darmo wozić będą specjalne muzealne autobusy i linia tramwajowa N". Poinformował, że "miasto podobnie jak w roku ubiegłym przygotowało specjalną aplikację z grą miejską na smartfony". Weźmie w niej udział 15 placówek, a gracze rozwiązywać będą rebusy i odpowiadać na pytania. Dla najlepszych uczestników przewidziano nagrody. Główna część gry odbędzie się w sobotę, 20 maja, w godz. 20-23.

Zydel zwrócił także uwagę na oprawę graficzną (katalogi i plakaty) Nocy Muzeów, którą po raz drugi przygotowała Aleksandra Jasieniowska. W tym roku zrealizowała również krótką filmową zapowiedź tego wydarzenia, którą wyświetlono podczas konferencji. Organizatorzy Nocy Muzeów oczekują, że w wydarzeniu weźmie udział kilkaset tysięcy zwiedzających.

Przedpremiera Muzeum Warszawy

Dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka podała, że "w ramach Nocy Muzeów na swego rodzaju przedpremierowy pokaz przygotowaliśmy 100 wejściówek". Będzie je można zdobyć, odpowiadając na pytania konkursowe umieszczone na stronie muzeum na Facebooku. Nekanda-Trepka zapowiedziała, że "tydzień później, dokładnie 26 maja o g. 20 Muzeum Warszawy zaprosi na uroczyste otwarcie po remoncie, m.in. stałej ekspozycji 'Rzeczy warszawskie'". PISALIŚMY O NIEJ WIĘCEJ W STYCZNIU

Kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Małgorzata Rosen poinformowała, że w jej placówce zainstalowana zostanie bramka izometryczna, by każdy mógł zbadać swój poziom napromieniowania. - Wśród atrakcji zaplanowaliśmy pokazy chemiczne. Będą też wyświetlane obcojęzyczne filmy biograficzne o Skłodowskiej-Curie i filmy dokumentalne - zapowiedziała.

Dodała, że pokazany zostanie niedawno nadesłany z Francji film pt. "Maria jeździ na łyżwach". 20 maja o g. 20 odbędzie się spotkanie z Natachą Henry - autorką bestselleru "Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich".

Punkt informacyjny

Podczas konferencji Gronkiewicz-Waltz podała również informację o frekwencji podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Spośród ok. 200 tys. uczestników najwięcej odwiedziło: Uniwersytet Warszawski - 14 tys. osób, Muzeum Wojska Polskiego - 11 tys. i Muzeum Narodowe - 10 tys.

Punkt informacyjny Nocy Muzeów będzie działał 20 maja na pl. Defilad od g. 18.

PEŁNA LISTA PLACÓWEK NA STRONIE WYDARZENIA

PAP/b