Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

To będą upalne dni. Alert i wodne kurtyny

Najnowsze

Kurtyny wodne w stolicyTVN24
wideo 2/3

Cztery upalne dni czekają na warszawiaków. IMGW ostrzega przed gorącem, a ratusz uruchamia kurtyny wodne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o fali upałów, jaka przejdzie przez Warszawę i województwo mazowieckie. W poniedziałek temperatura w Warszawie wyniesie maksymalnie 31 stopni, we wtorek 33, a upał nie opuści nas do czwartku.

W związku z tym w stolicy obowiązuje alert drugiego stopnia, co oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zaleca się ostrożność i śledzenie informacji pogodowych".

Dużo wody, nakrycie głowy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina przy tym, że aby bezpiecznie przetrwać upały należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB przypomina również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. I podaje, że w sobotę utonęło w Polsce pięć osób, a od 1 kwietnia w sumie 199.

Miasto ustawia kurtyny

W siedmiu miejscach w centrum Warszawy zostały ustawione kurtyny wodne. Warszawiacy mogą się schłodzić na: 1.pl. Zamkowym, 2.Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, 3.pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa, 4.pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego), 5.pl. Defilad (w okolicy zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej), 6.ul. Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana), 7.Płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej), 8.Nowy Świecie przy ul. Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego), 9.skwerze Hoovera. Kurtyny uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Instalacje zostaną w stolicy do odwołania.

Prognoza na najbliższe dni

We wtorek temperatura maksymalna wyniesie od 31 do 33 stopni Celsjusza, za to temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę wyniesie od 21 do 23 stopni.

W środę temperatura maksymalna wyniesie od 33 do 36 stopni Celsjusza, natomiast w nocy ze środy na czwartek słupki w termometrach wskażą od 15 do 19 stopni.

W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza.

Rośnie ciśnienie

Jak informuje tvnmeteo.pl Polska jest pod wpływem wyżu znad Bałkanów, tylko na północnym zachodzie zaznacza się płytka zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Napływa upalna i sucha masa powietrza zwrotnikowego z południowego zachodu.

Rośnie ciśnienie.

Zdjęcie na stronie głównej: Rafał Guz/PAP

kz/b