Najnowsze

Tłumy stanęły w kolejce po sztukę

Najnowsze

TVN24Noc Muzeów w Warszawie

Ponad 250 placówek – m.in. muzea, galerie, pracownie, instytucje państwowe - biorą udział w tegorocznej warszawskiej edycji Nocy Muzeów. 14 maja można zwiedzać muzea i galeria, ale także miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających. Jest też okazja do podróży "ogórkiem".

Jak co roku w Nocy Muzeów udział biorą m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski, Zachęta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dla zwiedzających otwarte będą też - cieszące się co roku dużym zainteresowaniem - Belweder, Sejm, Senat i kancelaria premiera.

Uzbrojenie i wojskowe samochody

W Nocy Muzeów udział bierze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W siedzibie instytucji zostanie pokazane umundurowanie, uzbrojenie oraz samochody, które na misjach w Kosowie, Iraku, Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie wykorzystują BOR i policja. Oprócz tego strażacy prezentują specjalistyczny sprzęt do poszukiwania osób zasypanych, używany podczas akcji ratunkowych po trzęsieniu ziemi na Haiti oraz w Nepalu. W wydarzeniach można też wziąć udział m.in. w resortach: Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja odbywa się również w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku świętuje 200. urodziny. W czasie Nocy Muzeów można m.in. zwiedzić gabinet rektora, Kampus Główny, ogród botaniczny czy uniwersyteckie muzeum.

Schron przeciwatomowy

Huta ArcelorMittal umożliwia zwiedzającym zwiedzenie schronu przeciwatomowego, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. i przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym, z pełnym wyposażeniem. W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia oprócz koncertów i czytań odbywają się pokazy fotografowania szlachetnego - w technice mokrego kolodionu (ambrotypia) i ultrawielkoformatowej cyjanotypii. "Widzowie stworzą gigantyczny portret Yehudi Menuhina" - czytamy w przewodniku po Nocy Muzeów. W Centrum Bezpieczeństwa, które - jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - "w roku szczytów NATO i Światowych Dni Młodzieży (...) zechce odwiedzić wielu mieszkańców", można zobaczyć m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Noc z serialami w NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny proponuje noc z serialami - "nowymi, ambitnymi tytułami, realizowanymi przez takie stacje jak HBO, Canal+ i Netflix" - która odbywa się w sali kinowej. Pokazom skandynawskich seriali kryminalnych, produkcji balansujących na granicy na granicy dokumentu i fikcji oraz obrazom poświęconym wpływowi technologii na człowieka towarzyszy dyskusja z udziałem krytyków filmowych. Fani motoryzacji przed Muzeum Czar PRL mogą podziwiać m.in. zabytkowe nysy 522, fiata 125p, fiata 126p, warszawę, wołgę i wartburga. W środku będą czekały na nich np. gabinet KC, typowe M1 z epoki i jedyny w Polsce saturator stacjonarny. Można także zwiedzić - jak w poprzednich latach - Zespół Stacji Filtrów im. Lindleya. W tegorocznym programie jest m.in. zwiedzanie wieży ciśnień i Muzeum Wodociągów i Kanalizacji oraz picie "kranówki" bezpośrednio po uzdatnieniu.

Teatry też otwarte

W akcji biorą udział także stołeczne sceny. W Teatrze Powszechnym otwarto Ogród Powszechny, w Teatrze Capitol odbywa się pokaz spektaklu "Następnego dnia rano", a w Klubie Komediowym odbywa się maraton improwizacji teatralnych. Przez 12 godzin - począwszy od 21.00 - występują wszystkie grupy grające w klubie. Otwarte są m.in. teatry Kamienica, Guliwer, Lalka, Polski, WarSawy i Studio.

W Noc Muzeów także instytucje religijne - np. synagoga im. Nożyków, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Trójcy, Cmentarz Żydowski i nowo otwarte muzeum Archidiecezji Warszawskiej - oferują gościom m.in. zwiedzanie swoich siedzib.

Jak wykuć podkowę?

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oferuje możliwość zrobienia własnych wydruków z linorytu i składu czcionkowego. W ruch wprawiona jest także zabytkowa maszyna korektorska. Natomiast w Muzeum Kowalstwa każdy chętny będzie może spróbować swoich sił przy kowadle, wykuwając drobny element z rozgrzanego do czerwoności żelaza.

Biblioteka Publiczna w swojej siedzibie przy Koszykowej zaplanowała szereg wydarzeń poświęconych postaci Stefana "Wiecha" Wiecheckiego. Odbywają się m.in. projekcje filmów i nagrań audio z fragmentami felietonów czytanych przez samego autora. Centrum Interpretacji Zabytku zaprasza zaś na projekcje propagandowego filmu "Warszawa 1952", będącego jednocześnie dokumentu powojennej odbudowy stolicy.

O latach 50. - kulturze, codzienności i modzie tamtych czasów - opowiadają goście Domu Spotkań z Historią. W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek historia" odbywa się kolejna edycja festiwalu gier planszowych o tematyce historycznej.

W zeszłym roku 300 tys. osób

Wydarzenia odbywają się także w miastach sąsiadujących ze stolicą. W Villa la Fleur w Konstancinie Jeziornej można zobaczyć pokaz obrazów olejnych i rysunków autorstwa Henryka Epsteina z kolekcji Marka Roeflera, a w Muzeum Dulag 21 w Pruszkowie m.in. projekcję filmu dokumentalnego "Exodus Warszawy 1944" w reż. Grzegorza Szuplewskiego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka.

W tym roku w akcji biorą udział 252 placówki. Podczas ostatniej edycji imprezy stołeczne muzea odwiedziło ponad 300 tys. osób, z czego najwięcej - ponad 20 tys. - wybrało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 15 tys. gości zwiedziło natomiast Łazienki Królewskie, a 13 tys. - Muzeum Wojska Polskiego.

SPRAWDŹ WSZYSTKIE ATRAKCJE TEGOROCZNEJ NOCY MUZEÓW

Parada starych autobusów

O godzinie 12.30 z pl. Defilad wyruszy parada zabytkowych autobusów. Pokonają trasę: PL. DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – Wawelska – Grójecka – pl. Narutowicza – Grójecka – Bitwy Warszawskiej 1920 r. – al. Prymasa Tysiąclecia – Kasprzaka – Prosta – Towarowa – Grzybowska – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Słowackiego – Włościańska – METRO MARYMONT.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych bezpłatnych linii. Będzie ich dziewięć od A do M. Linią A będą jeździć "ogórki". Tramwaje: Do ok. godz. 2.00 w nocy będą kursowały linie: 2, 4, 9, 13 oraz 33.

Autobusy: Do ok. godz. 2.00 będą kursowały linie: 116 oraz 507. Wybrane linie nocne będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością. Metro: Linie M1 i M2 będą kursowały do ok. godz. 3.00.

Mapa linii muzealnychZTM

CZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEJ NOCY MUZEÓW:

Zwiedzający w Muzeum Wojska Polskiego
Zwiedzający w Muzeum Wojska PolskiegoTVN24

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości