Tłumy na Francuskiej. Świętują wybuch Wielkiej Rewolucji

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plŚwięto na Francuskiej

Regionalne przysmaki, konkurs piosenki i wspólne tworzenie muralu są wśród atrakcji, które czekają na mieszkańców Warszawy w niedzielę na ul. Francuskiej i w Parku Skaryszewskim. Na piknik przypominający o Święcie Narodowym Francji przyszły tłumy.

- Warszawiacy tłumnie przybyli na ulicę Francuską. Na scenie można oglądać różne występy, odbywają się też konkursy. Dzieci mogą wsiadać do małej wersji bolidu, jest też degustacja win, można coś zjeść – relacjonował po godz. 14 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Święto Francji zakończy się o godz. 20, wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy przedstawiają m.in. słynne regiony Francji. Na ponad 40 stoiskach, nie zabranie tych z typowymi francuskimi produktami, jak sery i wina. Na miejscu będą świeżo wypiekane croissanty, bagietki i quiche (rodzaj placka z kruchego ciasta z warzywnym nadzieniem), nie zabraknie tradycyjnych naleśników.

Wśród stref poświęconych regionom Francji będzie m.in. strefa alpejska (gdzie będzie można spróbować swych sił na ściance wspinaczkowej) oraz strefa Cannes.

- W strefie filmowej przeniesiemy się na festiwal w Cannes. Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie niczym prawdziwa gwiazda filmowa - na czerwonym dywanie na tle widoków z Cannes oraz wizerunków gwiazd francuskiego kina - powiedział Mariusz Kielich z Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

Podczas pikniku wszyscy odwiedzający będą mogli uczestniczyć w tworzeniu specjalnego muralu, nawiązującego do symboli Francji i Polski.

- Chcemy, żeby ten mural był malowany przez wszystkich odwiedzających oraz żeby przypominał o polsko-francuskiej przyjaźni. Co będzie na tym muralu jest owiane tajemnicą, ale na pewno będą to m.in. pejzaże polsko-francuskie - powiedział Kielich.

Przejażdżka elektrycznym samochodem

Podczas Święta Francji nie zabraknie stoisk francuskich organizacji i firm (m.in. motoryzacyjnych, kosmetycznych i gastronomiczne) prowadzących działalność w Polsce.

- Francuscy inwestorzy są obecni w Polsce od początku transformacji ustrojowej. Chcemy dać im przestrzeń do pokazania się, co robią w Polsce, w co inwestują oraz jakie programy realizują, nie tylko w sferze biznesowej - powiedział Kielich.

Jak dodał, uliczkami Saskiej Kępy będzie można przejechać się francuskim, elektrycznym samochodem. Będą też prezentowane najnowsze modele aut francuskich koncernów motoryzacyjnych.

Po godz. 17 na scenie w Parku Skaryszewskim Czesław Lang i Zenon Jaskuła opowiedzą o Tour de France i Tour de Pologne. Organizatorzy przygotują również zabawy rodzinne - bieg z bagietką i rzut beretem na odległość, grę miejską i pokaz mody.

- W godzinach 18 - 20 zabierzemy gości w muzyczną podróż po historii francuskiej piosenki, będzie też zabawa taneczna - dodał Kielich.

Utrudnienia dla kierowców

W związku ze Świętem Francji zamknięta dla ruchu będzie ul. Francuska (od ronda Waszyngtona do ul. Walecznych). Jak informuje Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym m.st. Warszawy, objazd zamkniętego odcinka będzie możliwy ulicami: al. Waszyngtona, Saską, Zwycięzców lub Wałem Miedzeszyńskim, Zwycięzców. Normalny ruch drogowy zostanie przywrócony w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W poniedziałek Francuzi obchodzą swe święto narodowe - rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii 14 lipca 1789 roku.

Tak wyglądało święto Saskiej Kępy:

Święto Saskiej Kępy
| Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

PAP/bf/ran