Tłum pielgrzymów na mszy przy Świątyni Opatrzności Bożej

Warszawa

TVN24Pielgrzymi przy świątyni

Tłum wiernych zebrał się przy Świątyni Opatrzności Bożej. Mszę świętą odprawił tam kardynał Kazimierz Nycz. To część przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

- Wszyscy jesteśmy posłani, by głosić ewangelię słowem i przykładem życia. To jest msza święta posłania was na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, w czasie której modlimy się o skuteczną nową ewangelizację - takimi słowami zwrócił się kard. Kazimierz Nycz do uczestników ŚDM.

Podczas sobotniej mszy w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Nycz przypomniał, że trzy lata temu, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii, papież Franciszek ogłosił następne dni światowe w Polsce, w Krakowie, gdzie biskupem był kardynał Karol Wojtyła, późniejszy święty papież Jan Paweł II.

- To On Jan Paweł II ponad trzydzieści lat temu rozpoczął Światowe Dni Młodzieży. To on mówił często o was i o was młodych ludziach: "Jesteście nadzieją Kościoła, jesteście nadzieją świata, jesteście moją nadzieją". Zaprasza was papież Franciszek do Krakowa miasta św. Jana Pawła II i miasta, w którym w XX wieku żyła także Św. Siostra Faustyna - mówił w homilii kardynał Nycz.

Nawiązując do Świątyni Opatrzności Bożej kard. Nycz podkreślił, że jest to kościół dziękczynny za wszystko, co naród polski otrzymał od Boga. - Polska przeżyła wiele wspaniałych i ważnych wydarzeń, ważnych także dla Europy i świata. To polski król Jan III Sobieski w odsieczy wiedeńskiej w XVII wieku, w 1683 roku, obronił Europę przed zalewem tureckim islamu. Tu, w Wilanowie miał swój pałac, istniejący niedaleko stąd do dziś - przypomniał hierarcha.

Dodał, że z Warszawy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży pojadą do Krakowa. - Pojedziecie od Bożej Opatrzności do stolicy Bożego Miłosierdzia. Pojedziecie do miasta św. Jana Pawła II na spotkanie z papieżem, którego kochacie, z papieżem Franciszkiem - zaznaczył hierarcha.

- To jest msza święta posłania was na ŚDM, to jest msza święta, w czasie której modlimy się o skuteczną nową ewangelizację. Wszyscy jesteśmy posłani, by głosić ewangelię słowem i przykładem życia - podkreślił metropolita warszawski.

Zwracając się do licznie zgromadzonej młodzieży, kard. Nycz zaznaczył, że chce ona przynosić konkretne owoce miłości Boga i ludzi. - Do tego powołany jest przez Boga każdy człowiek. Do tego powołuje was Chrystus. Dni Młodzieży mają wam pomóc odkryć to powołanie, zobaczyć piękno bycia chrześcijaninem, uczniem Chrystusa. (...) Z pewnością wielu z was odkryje podczas tych dni drogę swojego życiowego powołania. Utwierdzi się co do wyboru, przyszłej szkoły, studiów, pracy. Może będą tacy, którzy zdecydują o swojej przyszłości w miłości, małżeństwie, czy powołaniu kapłańskim lub zakonnym - mówił hierarcha.

Na zakończenie kard. Nycz zwrócił się z apelem do młodych ze wszystkich krajów, aby byli "świadkami aż po krańce ziemi".

- Do takiego świadectwa posyła nas wszystkich Jezus. O takim świadectwie przypomina ciągle papież Franciszek - podkreślił metropolita warszawski.

Hierarcha zachęcił też młodzież różnych krajów do modlitwy za sprawy świata, Europy, Polski, sprawy całego Kościoła, a także w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz w intencji pokoju i sprawiedliwości. Zachęcał też do modlitwy za ludzi dotkniętych prześladowaniami, ginących w zamachach terrorystycznych, za rodziny dotknięte cierpieniami po stracie najbliższych.

Po mszy wierni złożyli swoje intencje do specjalnych szklanych pojemników, które są ustawione w świątyni.

Polacy zadowoleni

Już 26 lipca rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i okolicznych miastach, a potrwają do 31 lipca. Od 27 lipca weźmie w nich udział papież Franciszek. Na zlecenie "Faktów" TVN oraz TVN24 Millward Brown zapytała Polaków, jak oceniają fakt, że ŚDM odbędą się w naszym kraju. Aż 84 proc Polaków wyraża zadowolenie z tego powodu, a 8 proc. Polaków jest odmiennego zdania. Pozostali ankietowani – 8 proc. – nie ma zdania na ten temat.

Pielgrzymi ze 187 krajów

Najważniejszym gościem Światowych Dni Młodzieży będzie papież Franciszek.

PAP/ran/gp