Testują schody na Narodowym

Warszawa

Na budowie Stadionu Narodowego trwają testy obciążeniowe schodów kaskadowych. Ich przebieg obserwował reporter tvnwarszawa.pl.

W drugiej połowie maja okazało się, że budowane schody kaskadowe oblały testy obciążeniowe, w połowie czerwca zapadła decyzja o ich naprawie. Prace powinny być już na ukończeniu. - Aktualnie trwają testy obciążeniowe niektórych, wzmocnionych już schodów. Monitorowane jest obciążenie konstrukcji i sprawdzane na ile ona się ugina - wyjaśnia Krzysztof Woch, rzecznik Hydrobudowy lidera konsorcjum budującego stadion.

Wodne testy

Na miejsce udał się nasz reporter, żeby obserwować przebieg testów. - Na niektórych stopniach ustawiono zbiorniki o pojemności 1000 litrów - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Później napełniano je wodą z cysterny - dodaje.

Zdążą na czas?

Część schodów trzeba jeszcze zabezpieczyć stalowym gorsetem. - Jest różny stopień zaawansowania prac - zaznacza Woch. - Na niektórych prowadzimy prace montażowe, na innych malarskie, a na części już testy obciążeniowe - dodaje. Schody mają być gotowe do 15 września.

- Prace prowadzi Mostostal Zabrze, któremu również zapisaliśmy termin 15 września. Ta firma już udowadniała, że potrafi się zmobilizować i przyspieszyć tempo - sugeruje rzecznik.

Stadion ma być gotowy w listopadzie

Po wykryciu problemów ze schodami Narodowe Centrum Sportu zdecydowało się na zmianę lidera konsorcjum budującego Stadion Narodowy (budowę dokończy Hydrobudowa, a nie Alpine Bau) i przesunięcie terminu oddania na 30 listopada.

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

ran/ec