"Test większości" w radzie miasta, głosowanie nad podwyżkami w żłobkach

Warszawa

archiwum TVNDecyzja radnych w sprawie wychowawców

Rada Warszawy jednogłośnie poparła stanowisko trójki radnych w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla wychowawców w żłobach. Było to jedno z pierwszych głosowań po stracie przez Platformę Obywatelską większości w radzie miasta. Troje radnych PO: Lech Jaworski, Aleksandra Sheybal-Rostek i Izabela Chmielewska ogłosiło na początku września odejście z partii. Tym samym klub stracił większość w Radzie Warszawy. Ta trójka poparła byłego wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza w wyborach samorządowych i znalazła się wśród "jedynek" na listach wyborczych kandydatów na radnych KWW Wojciechowicza "Akcja Warszawa".Na początku czwartkowej sesji Rady Warszawy Sheybal-Rostek wniosła o rozszerzenie porządku obrad o projekt stanowiska w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla wychowawców w żłobach o 800 zł brutto miesięcznie. Argumentowała, że podwyżki są konieczne, aby dalej nie dochodziło "do dramatycznego odpływu kadr" ze stołecznych żłobków. Mówiła, że wychowawcom stawiane są wysokie wymagania, a wynagrodzenie jest bardzo niskie.

"Test większości"

Głosowanie wzbudziło ciekawość nie tylko ze względu na treść stanowiska, ale również dlatego, że było jednym z pierwszych po opuszczeniu przez wnioskodawców klubu Platformy. I, jak mówili w kuluarowych rozmowach radni, mogło być "testem na większość" w radzie miasta.Zarówno w głosowaniu nad wprowadzeniem stanowiska, jak i nad samym stanowiskiem wszyscy radni byli jednomyślni i poparli je.Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski powiedział, że popiera stanowisko, podkreślał rolę opieki nad najmłodszymi warszawiakami. Zgłosił też poprawki, na które zgodzili się wnioskodawcy.Wiceprzewodniczący rady miasta Dariusz Figura (PiS) powiedział dziennikarzom, że po raz pierwszy od ośmiu lat PO nie ma większości bezwzględnej w Radzie Warszawy. - Możliwe staje się przegłosowanie punktów, stanowisk, uchwał wbrew Platformie. Będziemy na pewno poszukiwali większości do przegłosowania projektów dla nas bardzo istotnych – powiedział Figura.

Wyprawka dla noworodka

W czwartek radni miasta zdecydowali również o wprowadzeniu nowego wsparcia dla warszawskich rodzin. To wyprawka dla noworodka niezbędna w pierwszych tygodniach życia. Będą w niej między innymi ubranka i produkty pielęgnacyjne.

"Wyprawka o wartości 550 zł będzie przekazywana rodzicom płacącym tu podatki, na ich wniosek, który trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka. Wsparcie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2019 roku" - podaje ratusz.

CZYTAJ O ODEJŚCIU RADNYCH Z PLATFORMY OBYWATELSKIEJ:

"Odchodzimy z warszawskiej Platformy"TVN24
wideo 2/3

PAP/ran