Terrorysta uprowadził helikopter: ćwiczenia służb przed Euro

TVN Warszawa


Przećwiczyli negocjacje z terrorystą i odbicie helikoptera z jego rąk, a przy okazji ewakuację lotniska. Na Bemowie odbyły się w środę szkolenia przed Euro 2012.

W symulację zaangażowani byli wolscy policjanci, antyterroryści, funkcjonariusze z wydziału realizacyjnego KSP, biuro operacji antyterrorystycznej, negocjatorzy oraz służby ratunkowe.

Przećwiczono scenariusz, w którym terrorysta z pistoletem podszedł do pilota helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, stojącego przy Stadionie Narodowym. Podłożył w nim ładunek wybuchowy i kazał odlecieć. Scenariusz zakładał, że helikopter musiał awaryjnie lądować na warszawskim Bemowie.

Ćwiczyli ewakuację i szturm antyterrorystów

Na to tylko czekali policjanci. Na Lotnisko Babice przyjechali antyterroryści. Zadbano też o zabezpieczenie okolicy. Ewakuowano cały personel, a na miejscu pojawili się ratownicy.

Upozorowano też godzinne negocjacje. "Porywacz" zażądał paliwa i planował odlecieć. Funkcjonariusze szybko zaplanowali szturm. Na płytę podjechała cysterna, w której ukryli się antyterroryści. Zatrzymali "terrorystę" i uwolnili pilota.

wp/mz