Termometry rtęciowe, przeterminowane leki. Gdzie oddać odpady?

Warszawa

ShutterstockSprawdź, gdzie oddać odpady (zdjęcie ilustracyjne)

Miasto opublikowało mapę, dzięki której warszawiacy sprawdzą, gdzie mogą pozbyć się odpadów komunalnych: przeterminowanych leków czy termometrów rtęciowych.

Lektura mapy pomoże w zlokalizowaniu punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), mobilnych punktów zbierania odpadów komunalnych (MPSZOK), a także aptek i punktów zbierających przeterminowane leki oraz termometry rtęciowe. Nowy katalog można obejrzeć w zakładce "Warszawa Dzisiaj" na stronie warszawskiego ratusza.

Przeterminowane leki

Ratusz przypomina, że przeterminowane leki i termometry rtęciowe są odpadami niebezpiecznymi. "Należy je wrzucać do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników znajdujących się w wybranych aptekach. Apteki, z uwagi na obowiązujące w nich podwyższone standardy sanitarne, mogą przyjmować jedynie termometry nieuszkodzony" - czytamy w komunikacie.

Uszkodzonego termometru pozbędziemy się jedynie w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych lub w mobilnym punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wcześniej musimy go odpowiednio zabezpieczyć - owinąć folią czy włożyć do pudełka w taki sposób, aby uniemożliwić wydzielanie się do środowiska oparów rtęci.

Miasto chwali się, że z roku na rok wzrasta ilość aptek i punktów biorących udział w zbiórce przeterminowanych leków i termometrów.

"W 2016 r. mieszkańcy mogli bezpłatnie oddać ww. odpady do specjalnych pojemników rozstawionych w 605 lokalizacjach na terenie miasta (w 2014 r. w 560, w 2015 r. w 564). W 2016 r. zebrano prawie 350 ton przeterminowanych leków (w 2014 r. również 350 ton, w 2015 r. ponad 342 tony) i blisko 301 kg termometrów rtęciowych (w 2014 r. ponad 300 kg, w 2015 r. prawie 400 kg)" - podaje ratusz.

PSZOK, MPSZOK

Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK),od października 2015 roku działają po dwóch stronach Wisły. To właśnie tam warszawiacy mogą bezpłatnie zostawić odpady komunalne, takie jak: przedmioty z tworzyw sztucznych, metalu, drewna, zużyte opony, czy gruz z przeprowadzonych samodzielnie remontów, a przede wszystkim odpady komunalne niebezpieczne, takie jak farby, lakiery, kleje, detergenty i chemikalia oraz opakowania po nich, świetlówki i baterie.

Dodatkowo, w tym miejscu, mieszkańcy mogą przez cały rok oddawać odpady zielone."Punkty PSZOK są wspomagane odpowiednio przystosowanymi samochodami, tzw. mobilnymi punktami selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (MPSZOK). Mobilne punkty zbiórki kursują dwa razy w tygodniu (w środy i soboty), zatrzymując się w określonych godzinach w wyznaczonych punktach na terenie miasta. Dzięki temu mieszkańcy, którzy nie mogą dostarczyć odpadów komunalnych niebezpiecznych do PSZOK, mają możliwość zrobienia tego poprzez przyniesienie tych odpadów do MPSZOK" - dodaje ratusz.

Pisaliśmy też o fiolkach, które znalazł właściciel na swojej działce. Na miejsce wezwano straż pożarną:

Akcja służb
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kz/ec