Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Termin minął, Hoża 25a nieprzejęta. "Właściciel odmówił przyjęcia pisma"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plKamienica przy Hożej

Choć komisja reprywatyzacyjna nakazała przejęcie kamienicy przy Hożej 25a w tydzień, nic takiego na razie nie nastąpiło. Stołeczni urzędnicy przekonują, że podjęli próbę, ale jeden ze współwłaścicieli odmówił przyjęcia pisma. Ratusz skarży się również na działanie samej komisji.

Decyzja o zwrocie kamienicy zapadła 20 marca, we wtorek. Władze Warszawy miały siedem dni na przejęcie zarządzania budynkiem, 14 na dokonanie wpisu do księgi wieczystej i wprowadzenie dawnych lokatorów (wynika to z nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, która obowiązuje od 1 marca).

"Nastąpiła próba"

Już tydzień temu ratusz na naszych łamach tłumaczył, że nie da się tego zrobić w ciągu siedmiu.

A jak wyszło w praktyce? - Prezydent miasta wydała odpowiednie zarządzenie. Nastąpiła też próba dostarczenia decyzji o przejęciu nieruchomości właścicielom. Z tego co wiem, pełnomocnik jednego z nich przyjął je w obecności komornika. Umówiliśmy się na dalsze działania w przyszłym tygodniu. Drugi współwłaściciel odmówił przyjęcia pisma - tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

Zapewnia również, że miastu zależy na jak najszybszym przejęciu nieruchomości. - Trzeba pamiętać, ze komisja nakazuje przejęcie, ale nie nakazuje właścicielom oddania. Liczymy na to, że właściciele nieruchomości będą współpracować - zaznacza Kłąb.

Podnosi też drugi problem - nakaz komisji, by w ciągu 14 dni dokonać wpisu do księgi wieczystej. – Komisja wydała decyzję we wtorek, ale informacja w Biuletynie Informacji Publicznej ukazała się dzień później, po godzinie 16. Jest jednak zanonimizowana, czyli nie są widoczne dane osoby na przykład właścicieli – wyjaśnia Kłąb.

Sprawa dla sądu

I zapewnia, że w czwartek 22 marca ratusz złożył w komisji wniosek o pilne dostarczenie odpisów decyzji. W takiej formie, żeby nie były zanonimizowane. – Do czwartku 29 marca, do końca dnia nie otrzymaliśmy tych odpisów. Naszym zdaniem sąd nie uzna takiej decyzji, jeżeli otrzyma wydruk bez danych osobowych – przekonuje Kłąb.

Próbowaliśmy skontaktować się z rzecznikiem komisji weryfikacyjnej, żeby spytać o tę sprawę. Nie odebrał jednak telefonu.

ZOBACZ ARCHIWALNE NAGRANIE O DECYZJI W SPRAWIE HOŻEJ 25A:

Patryk Jaki komentuje posiedzenie w sprawie HożejTVN24
wideo 2/7

ran/r