Tego jeszcze nie było. Chcą budować przenośne parkingi

ShutterstockParking modułowy (zdj. ilustracyjne)

Zbudowane z lekkich materiałów, które można ustawić w dowolnym miejscu - parkingi modułowe mogą wkrótce pojawić się w stolicy. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla tego niestosowanego dotychczas w stolicy rozwiązania.

To wizja parkingów podobnych do dużych klocków. Będzie je można wielokrotnie składać i demontować. Będą je tworzyć moduły: ze standardowymi miejscami postojowymi oraz takimi przeznaczonymi dla niepełnosprawnych lub rodziców z małymi dziećmi.

Kolejnymi elementami będą również drogi manewrowe oraz pochylnie, które pozwolą tworzyć kilka poziomów postoju. Dodatkowo każdy parking będzie mógł posiadać toaletę, klatkę schodową a także pomieszczenie techniczne.

Zarząd Transportu Miejskiego, zakłada że każdy parking będzie miał od dwóch do czterech kondygnacji, a ostatnia z nich ma być zadaszona.

Ładowanie "elektryków" energią z paneli

Parkingi modułowe będą mogły być montowane, w różnych punktach Warszawy, a następnie demontowane i przenoszone w nowe miejsce. Z tego powodu specyfikacja każdego z nich będzie się różnić w zależności od lokalizacji.

W niektórych obiektach znajdą się również miejsca dla motocykli, rowerów oraz samochodów elektrycznych, które będzie można doładować za pomocą ładowarki. Do zasilania urządzeń parkingowych zastosowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Wytyczne do przetargu przygotował Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego. Oferty na przygotowanie dokumentacji technicznej można składać do piątku 29 września.

Zobacz też: "Nowy pomysł na podziemne parkingi: nieduże i za miejskie pieniądze"

[object Object]
Renata Kaznowska o projekcie ratuszaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

md/b

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości