Teczki, erotyki i tango w kapciach. Noc Muzeów

Warszawa

W Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
Kolejka przed Fotoplastikonem Warszawskim | MPW
Kolejka przed Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
Kolejka przed Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
Kolejka przed Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
W Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
Kolejka przed Fotoplastikonem Warszawskim | MPW
Kolejka przed Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
Kolejka przed Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
Kolejka przed Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW
W Muzeum Powstania Warszawskiego | MPW

Ponad 200 instytucji weźmie udział w sobotniej Nocy Muzeów i, wbrew nazwie, nie będą to tylko muzea. Nadarza się okazja do zwiedzenia siedzib prezydenta i premiera, nocnego zwiedzania parku w Natolinie czy domków na Jazdowie, a nawet - zajrzenia do teczek w IPN. Po raz pierwszy do listy uczestników dołączają Stadion Narodowy i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Tango w muzealnych kapciach

Muzeum Woli, podczas Nocy Muzeów udostępni nie tylko stałe ekspozycje, ale też magazyny, zaplecze, podziemia, gabinety i wszystkie miejsca zamknięte, na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Pomieszczenie ochrony i szatnia zamienią się w elegancki salon, a przy stolikach będzie się można napić się kawy i herbaty, zjeść ciastka na zastawie muzealnej z lat 70. (to pozostałość funkcjonującej tu przed laty stołówki). Po budynku krążyć będzie trzech aktorów - improwizatorów. Co jakiś czas wpadać będzie postać z "Bruneta wieczorową porą" krzycząc, że trzeba "szybciej zwiedzać i być cicho".

W salach wystawowych odbędą się warsztaty z użyciem sprzętu znalezionego w magazynach muzeum (projektory na slajdy, magnetofony, gabloty), w całkowitej ciszy sześciu tancerzy zatańczy tango... w muzealnych kapciach.

Będzie to jedna z ostatnich okazji do zobaczenia muzeum, w jego dzisiejszej tradycyjnej postaci. W czerwcu w placówce rozpoczną się daleko idące przeobrażenia.

Muzeum Woli, ul. Srebrna 12

Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora
Muzeum Woli | mat. organizatora

Odrobina przedwojennej erotyki

"Obyczaje i kultura przedwojennej Warszawy" to temat przewodni wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Już od godz. 18.00 za darmo można wejść do muzeum i wjechać na wieżę widokową. Zaplanowano warsztaty warszawskiej gwary (godz. 21.30 i 23.00), gotowania potraw ze starych książek kucharskich (godz. 20.30 i taneczne z okazji 100-lecia tanga w Warszawie (godz. 20.00, 21.00 i 22.00).

W Fotoplastikonie Warszawskim uruchomiona zostanie wystawa poświęcona Warszawie przed 1939 rokiem, a po godz. 22.00 pokaz zdjęć erotycznych – "Bez gorsetu, turniury i pantalonów".

Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51

Za kulisami wielkiej polityki

Noc Muzeów to szansa na obejrzenie od środka miejsca pracy najważniejszych osób w kraju. Od godz. 19.00 na dla zwiedzających otwarte zostaną Belweder i Pałac Prezydencki. Jedną z grup ma po pałacu oprowadzić sam gospodarz, Bronisław Komorowski. Goście będą mogli podziwiać też malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, a także zwiedzić Salę Kolumnową, gdzie odbywa się większość oficjalnych uroczystości.

Swoje wnętrza udostępnia także Sejm, Senat oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Do obejrzenia będą m.in. gabinet premiera oraz sale reprezentacyjne, w których szef rządu przyjmuje gości. Przewodnikami będą pracownicy kancelarii.

Kancelaria Premiera, Al. Ujazdowskie 1/3Sejm, ul. Wiejska 4/6/8Pałac Prezydencki, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW

Nocą w tajemniczym parku

W Noc Muzeów włącza się także władza lokalna. Ursynów zorganizuje wycieczki autokarowe, podczas których burmistrz Piotr Guział osobiście opowie o nieznanych ciekawostkach dzielnicy.

Sprawdź szczegóły.

Zaplanowano również nocne zwiedzanie parku i pałacu Natolińskiego. Wejścia z przewodnikiem co 30 minut, czas każdej wycieczki ok. 30-40 minut. Zwiedzającym towarzyszyć będzie muzyka kameralna. Wejście ostatniej grupy o godz. 00.30.

Wejście do parku przy ul. Nowoursynowskiej 84.

Ostatnia noc teczek przy Towarowej

Sobota to także ostatnia szansa na zwiedzenie archiwum dokumentów w budynku Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Towarowej. A to dlatego, że w najbliższym czasie instytucja zmieni swoją siedzibę. Od godz. 17.00 do północy warszawiacy będą mogli poznać codzienną pracą archiwistów. Zaprezentowane zostaną m.in. urządzenia do skanowania akt i mikrofilmów oraz konserwacji dokumentów. Chętnie będą mieli możliwość uczestnictwa w kwerendzie archiwaliów z okresu II wojny światowej oraz PRL-u. Dla dzieci przewidziano zabawy sprzed lat: zośkę, kapsle i puzzle.

Instytut Pamięci Narodowej, ul. Towarowa 28

Sułtańskie tugury z XVII wieku

Znacznie starsze akta pokazane zostaną w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Od godz. 19.00 w Pałacu Raczyńskich przy Długiej 7. Zaprezentowane zostaną unikatowe ze względu na swe rozmiary (do 5 m długości) oraz bogato zdobione dokumenty sułtańskie (tzw. tugry) i inne dokumenty tureckie z okresu od XV do XVII w., pisane w alfabetach arabskim i łacińskim. Na melomanów czekają natomiast koncerty koncerty klasycznej muzyki tureckiej w wykonaniu zespołu Naneli-Lale (o godz. 19.00 i 21.00).

Archiwum Głównym Akt Dawnych, ul. Długa 7

Narodowy debiutant

W tym roku na Nocy Muzeów zadebiutuje Stadion Narodowy. Goście będą mieli możliwość wejścia na oświetloną płytę boiska, przewodnicy oprowadzą po wystawie "Świat Wielkiego Futbolu", na której znajduje się ponad tysiąc unikatowych pamiątek piłkarskich. Natomiast o godz. 22.00 i o północy odbędą się projekcje filmu "Muzeum Utracone 2013" – prezentującego bezcenne dzieła sztuki i materialny dorobek polskiej kultury, które zostały utracone lub zniszczone na przestrzeni minionego stulecia.

Stadion Narodowy, Al. Poniatowskiego 1

Oryginalna syrenka

Po raz ostatni przed wielkim remontem będzie można zajrzeć do środka i odkryć tajemnice Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Specjalna trasa zwiedzania obejmie 11 kamienic i 3 piętra na co dzień niedostępne dla widzów. Zwiedzający obejrzą m.in. oryginalną rzeźbę syrenki warszawskiej, zabytkową makietę XVIII-wiecznego Starego i Nowego Miasta, wyłowionego z Wisły w 1906 roku marmurowego delfina i późnorenesansowy strop, który przetrwał II wojnę światową.

Przy malowidle "Kucie Kos" Wojciecha Fangora z 1954 roku każdy będzie mógł wykonać sobie zdjęcie fotomatem stworzonym przez braci Ebertów. Na autorów najlepszych fotografii czekać będą warszawskie upominki. Pierwsze 500 osób otrzyma pamiątkowe bilety, które zapewnią darmowy wstęp do muzeum po zakończeniu remontu.

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Rynek Starego Miasta 28

Muzycznie na Muranowie

Noc Muzeów będzie też okazją do obejrzenia fantastycznej siedziby Muzeum Historii Żydów Polskich. O symbolice architektury Rainera Mahlamäkiego będą opowiadać muzealni edukatorzy.

Najmłodsze warszawskie muzeum zaprasza na swoją pierwszą wystawę "Listy do tych, co daleko", na którą złożyły się multimedialna instalacja Pétera Forgácsa ze ścieżką dźwiękową zespołu The Klezmatics.

Na żywo zagra natomiast Alte Zachen. Zespół Raphaela Rogińskiego i Macia Morettiego zabierze słuchaczy w muzyczną podróż, łącząc surferską muzykę i rock’n’rolla z tradycyjną muzyką żydowską.

Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Fińskie atrakcje Jazdowa

W imprezę włączyła się także społeczność wtopionej w zieleń fińskiej koloni na Jazdowie. Przewidziano m.in. spacery po fińskich chatkach z przewodnikiem, warsztaty wycinanki żydowskiej, wykład na temat fińskiego budownictwa, wystawę przedwojennej Warszawy. Na tę jedną noc domek fiński zamieni się w kawiarnię (godz. 17.00 i 18.30). Wieczór zakończy potańcówka z DJ Wiką.

Domki fińskie, ul. Jazdów

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW

b//ec/roody