Tęcza z placu Zbawiciela będzie odbudowana

Warszawa

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plTęcza ma być odbudowana

"Tęcza" Julity Wójcik na placu Zbawiciela zostanie zrekonstruowana. Instytut Adama Mickiewicza otrzymał zgodę miasta na eksponowanie artystycznej instalacji do 31 stycznia 2013 roku. Odbudowa podpalonej w październiku instalacji właśnie rusza. Jak poinformowała w czwartek Ewa Szandomirska z IAM, autorka instalacji wkrótce wznowi działalność Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego TĘCZA, która zajmuje się przygotowaniem sztucznych kwiatów.Spłonęła nocą

Podczas polskiej prezydencji "Tęcza" zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. W czerwcu stanęła na placu Zbawiciela. W nocy z 12 na 13 października "Tęcza" została podpalona. Mimo szybkiej interwencji straży pożarnej ogień strawił dużą część sztucznych kwiatów, które tworzyły wielobarwny łuk.

- Chcielibyśmy bardzo podziękować za głosy sympatii, poparcia oraz propozycje pomocy przy naprawie "Tęczy" i zaprosić wszystkich sympatyków instalacji do zaangażowania się w jej rekonstrukcję - zachęca Szandomirska.

Warsztaty odbędą się na Placu Zbawiciela 5, w dniach 22 - 25 listopada, w godzinach 12 - 20.

Tysięce kwiatów

Tęczę tworzyło 20 tysięcy sztucznych kwiatów zaplecionych na stalową konstrukcję. Instalacja ma 9 metrów wysokości i 26 rozpiętości. Dokumentacja instalacji znajdzie się niebawem w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Julita Wójcik to performerka, autorka akcji artystycznych przyjaznych człowiekowi. Zakłada ogródki na skrzyżowaniach ruchliwych rond, rewitalizuje parki, tworzy obrazy na powierzchni miejskich oczek wodnych.

PAP//bf/b