Tęcza wraca na pl. Zbawiciela. Kwiaty stworzą na warsztatach

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plTęcza po pożarze

Tęcza na pl. Zbawiciela wróci w drugiej połowie kwietnia. Na razie trwają przygotowania do jej odbudowy. Kwiaty wykonane zostaną na warsztatach w "Zachęcie". Udział w nich weźmie sama autorka instalacji.

Konstrukcja tęczy zniknęła z pl. Zbawiciela w styczniu tego roku. Miała wrócić w kwietniu. - Nie wiem dokładnie, kiedy rozpoczną się prace przy jej montażu, ale na pewno będzie gotowa na 1 maja czyli na 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej- mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. - Obecnie konstrukcja jest odnawiana - mówi.

Jak zapewnia Kłąb, konstrukcja instalacji jest tak zabezpieczona, aby nie można było jej tak łatwo spalić.

Wszystkie prace za 44 tys. zł. wykonuje spółka WRW z Józefosławia.

Kwiaty na warsztatach

Tworzeniem sztucznych kwiatów zajmie się sama autorka. Jak informuje PAP, będą one wykonywane podczas warsztatów w Zachęcie w dniach od 10 do 13 kwietnia.

Organizatorem spotkań jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Tęcza". Kwiatów w kolorze tęczy ma być 22 tysiące. Mają być mocowane na stalowej instalacji po 23 kwietnia.

Spalona podczas Dnia Niepodległości

Tęcza stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga.

Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona 11 listopada ub.r. przez środowiska narodowe idące w Marszu Niepodległości. To nie pierwsze podpalenie w historii "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie - po poprzednim spaleniu tęcza została naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.

Wartość zniszczonej "Tęczy" na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.

Tak płonęła "Tęcza"

O tęczy
"Czarno na białym"

PAP/su//ec