Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Tęcza płonęła już pięć razy

Najnowsze

tvnwarszawa.pl/Kontakt24Tak wyglądały poprzednie pożary tęczy

Tylko w ciągu ostatniego roku artystyczna instalacja na placu Zbawiciela płonęła już pięć razy – poinformował Zarząd Oczyszczania Miasta.

Do pierwszego pożaru doszło 13 października ubiegłego roku. Wtedy spłonęło pół tęczy. Podpalacz został zatrzymany przez policję.

Spłonęła tęcza na pl. Zbawiciela
Spłonęła tęcza na pl. ZbawicielaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Kolejny pożar miał miejsce w sylwestrową noc. W tym jednak przypadku instalacja zajęła się ogniem od fajerwerków. Według straży pożarnej nie było to podpalenie.

Tęcza z placu Zbawiciela znów stanęła w ogniu
Tęcza z placu Zbawiciela znów stanęła w ogniuMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

Trzeci raz tęcza płonęła 4 stycznia tego roku i później 27 lipca.

Do ostatniego pożaru doszło 11 listopada podczas Marszu Niepodległości. Na razie nie podjęto ostatecznej decyzji o jej odbudowie.

Płonie tęcza na pl. Zbawiciela
Płonie tęcza na pl. ZbawicielaKontakt 24, Handman

Instalacja stanęła na warszawskim placu w czerwcu 2012 roku i miała zniknąć do końca stycznia 2013. Szybko zdobyła sympatię i pojawił się pomysł, aby została dłużej. Byli jednak tacy, który Tęczą się nie podobała - zarzucali jej niedopasowanie do architektury placu czy promowanie symboliki LGBT.

Jej przeciwnicy ujawnili się także wśród radnych Warszawy. Radna Olga Johann z PiS przekonywał, że Tęcza zasłania Kościół Najświętszego Zbawiciela i zaapelowała o uszanowanie "resztki pięknej architektury".

Tęcza należy do Instytutu Adama Mickiewicza. Kilka dni temu zakończyła się odbudowa instalacji. Prace za ponad 60 tysięcy złotych zlecił Zarząd Oczyszczania Miasta.

bf//ec

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl/Kontakt24

Pozostałe wiadomości