Tęcza na żywo w tvn24.pl i tvnwarszawa.pl

Warszawa

Tęczę na placu Zbawiciela ozdobiły już kwiaty, pojawiły się też dodatkowe zabezpieczenia. Odnowioną instalację artystyczną Julity Wójcik można oglądać jednak nie tylko na miejscu. Na żywo można ją zobaczyć na portalach tvn24.pl i tvnwarszawa.pl.

Tęcza została ozdobiona ponad 22 tysiącami kwiatów w ostatnich dniach. Jeszcze we wtorek trwały tam prace. Jak przekonywał reporter tvnwarszawa.pl, przetestowany został też system gaśniczy i monitoring. – Na tęczy zamontowana jest instalacja, która rozpyla wodę. Wygląda to tak, jakby kwiaty były podlewane – relacjonuje reporter.

Tęcza była kilkukrotnie palona. Ostatni raz 11 listopada 2013 roku, w czasie Marszu Niepodległości. Straty oszacowano na 70 tys. zł.

Do 2015 roku

Instalacja stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego flaga ma tęczowe barwy. Według autorki instalacji powstała jednak jako "wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".

Właściciel instalacji - Instytut Adama Mickiewicza - ma podpisaną umowę z miastem na eksponowanie tęczy na pl. Zbawiciela do końca 2015 r.

Widok na odnowioną tęczę pokazujemy za zgodą portalu www.oognet.pl.

TĘCZA GOTOWA:

Tęcza cała w wodzie
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

kś/ran