Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Teatr Lalka ma nowego dyrektora. "Szansa na ciekawe miejsce"

Warszawa

Archiwum TVN i Teatru PolskiegoNowy dyrektor Teatru Lalka

Były dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, reżyser teatralny i wykładowca akademicki Jarosław Kilian został nowym dyrektorem stołecznego Teatru Lalka, który przygotowuje spektakle z myślą o najmłodszych widzach. Kilian stanowisko obejmie 1 września.

Nowy dyrektor został wybrany w konkursie, a jego kandydaturę zaakceptowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Kilian zastąpi Jana Woronkę, który kieruje teatrem od 1988 r. Woronko będzie pełnił swoją funkcję do końca sezonu artystycznego, czyli do 31 sierpnia 2016 r.

Doświadczenie i zarządzanie projektami

O wyborze Kiliana zdecydowało m.in. jego doświadczenie w dziedzinie teatru lalek oraz umiejętność zarządzania projektami i kierowania pracą zespołu. "Zaproponowana przez Jarosława Kiliana wizja Teatru Lalka to szansa na stworzenie nowoczesnego i ciekawego miejsca dla najmłodszych warszawiaków, miejsca które będzie kształtowało ich wrażliwość kulturalną, rozwijało" - mówi cytowany w komunikacie miasta wiceprezydent stolicy i jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej Jarosław Jóźwiak. Kilian jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat był wykładowcą, a następnie dziekanem i prodziekanem Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W kwietniu 2015 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych. Był ekspertem Europejskiej Komisji Kultury w Brukseli przy programie Culture 2000. W latach 1999–2010 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W swoim teatralnym dorobku reżyserskim ma wiele spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Pracował w teatrach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu oraz Gdyni. Zrealizował wiele programów telewizyjnych (m.in. cykl Muzyka łagodzi obyczaje) oraz widowisk plenerowych. Za swoją działalność na polu kultury został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Gloria Artis.

Teatr dla dzieci

Rekomendowanego przez siebie kandydata do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Lalka wyłoniła komisja w składzie: Jarosław Jóźwiak, Tomasz Thun-Janowski, Joanna Szwajcowska, Dorota Buchwald, Halina Waszkiel, Henryka Korzycka, Waldemar Wolański, Wojciech Pałęcki oraz Grzegorz Feluś. Kandydatury w konkursie na dyrektora Teatru Lalka można było składać do 23 listopada 2015 r. Wśród wymagań stawianych kandydatom było m.in.: wykształcenie wyższe, przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem, doświadczenie przy realizacji projektów kulturalnych lub pracy w instytucjach kultury oraz znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury i finansów publicznych. Kandydaci na nowego dyrektora zobowiązani byli także do opracowanie autorskiej koncepcji programowej i koncepcji organizacyjnej teatru. Teatr Lalka ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki; prezentuje spektakle dla widowni dziecięcej. W 2015 r. placówka obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Z teatrem współpracowali uznani twórcy teatru zarówno lalkowego (m.in. Jakub Krofta i Marian Pecko), jak i dramatycznego (Marcin Jarnuszkiewicz, Maciej Wojtyszko czy Agnieszka Glińska). Dzisiejszy Teatr Lalka powstał w Uzbekistanie w 1945 r. Nosił wówczas nazwę Niebieskie Migdały. Teatr założyła Polka ze Lwowa, historyk sztuki Janina Kilian- Stanisławska, deportowana do Azji Środkowej po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939r. Niebieskie Migdały, w październiku 1945, wystawiły "Panią Twardowską" Mickiewicza. Kilkadziesiąt spektakli obejrzało w Związku Radzieckim 120 tysięcy widzów różnych narodowości. W 1946 r. teatr został repatriowany do Polski i przez dwa następne lata działał w unii z krakowską Groteską. W 1948r. przeniósł się do Warszawy i rozpoczął działalność w sali kina Jaskółka na ulicy Marszałkowskiej 69. Dyrekcję teatru sprawował Adam Kilian - syn jego założycielki, żołnierz armii generała Andersa przybyły z Wielkiej Brytanii. W roku 1950 r. Teatr Niebieskie Migdały upaństwowiono i przeniesiono do nowej siedziby, na ulicę Karową 31. Kierownikiem artystycznym, w listopadzie 1950, został krakowski reżyser Władysław Jarema. Zmienił dotychczasową nazwę teatru na Teatr Lalka.

ZOBACZ TEŻ: TEATR WEDŁUG KRYSTYNY JANDY:

"Robimy tradycyjny teatr"
TVN24

PAP/ran