Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Te jelcze i many znikną jak ikarusy. MZA zamawia 100 nowych autobusów

Warszawa

MZANowy tabor zastąpi wysłużone Jelcze

100 nowych niskopodłogowych autobusów ma w tym roku wyjechać na stołeczne ulice. Tabor miejskiej spółki wzbogaci się o 20 elektrobusów i 80 pojazdów przegubowych. Zastąpią wysłużone many, jelcze i solarisy.

Pierwszy z ogłoszonych przetargów dotyczy zakupu 10 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. To kolejna partia zamawiana przez Miejskiej Zakłady Autobusowe. Wraz z pojazdami zakontraktowanymi w grudniu w firmie Ursus, których dostawa zaplanowana jest na przełom lipca i sierpnia, flota elektrobusów wzrośnie w tym roku o 20 sztuk, a w sumie wyniesie 30 sztuk. Drugi z ogłoszonych przetargów dotyczy dostaw 80 autobusów.

Przegubowce na gaz

- W skład zamówienia będzie wchodziło 40 pojazdów przegubowych z silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę Euro VI, 35 pojazdów klasy maxi o długości 12 metrów (norma spalania Euro VI) oraz pięć przegubowców na gaz CNG – informuje MZA. Miejska spółka przewiduje, że wszystkie nowe pojazdy pojawią się na stołecznych ulicach w tym roku. - Co oznacza wprowadzenie przez MZA do ruchu 100 nowych autobusów. Zastąpią one wycofywane solarisy urbino 15, jelcze m121m (całkowite zakończenie eksploatacji tego typu pojazdów), man-y nm 223 (zakończenie eksploatacji typu), oraz man-y ng 313 – podsumowuje MZA. Firmy ubiegające się o kontrakt mogą uzyskać dodatkowe punkty za zastosowanie energooszczędnych rozwiązań takich jak panele fotowoltaiczne na dachach oraz system rekuperacji (odzysk energii podczas hamowania pojazdu).

Ratusz przygotowuje się także do wymiany taboru szynowego: skw/mś

Szykuje się największa w historii wymiana taboru (wideo archiwalne)
TVN24