Te drogi padną ofiarą mostu Północnego

Warszawa

| Artykuł został oparty na filmie dokumentalym "Out of Thin Air" oraz programie BBC "Reykjavik confessions"fot

Budowa mostu Północnego pochłonie blisko 100 mln zł więcej niż planowano. Ratusz dołoży do priorytetowej inwestycji, niestety kosztem kilku drogowych remontów. Na liście cięć znalazły się: Marywilska, Łodygowa i Trasa Świętokrzyska - donosi "Gazeta Stołeczna".

- Żeby oddać go pod koniec tego roku musimy dołożyć 95 mln zł. To pozwoli nadgonić opóźnienia, które spowodowała zeszłoroczna powódź – mówi "Gazecie Stołecznej" Marcin Ochmański, rzecznik ratusza.

Według Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych dodatkowe pieniądze potrzebne są m.in.: szybszy montaż przęseł. Jednak większość z dodatkowych 95 mln zł zostanie przeznaczona na "inne konieczne wydatki, które wyniknęły w czasie prac".

Czytaj więcej na temat opóźnienia w archiwum tvnwarszawa.pl

Nie chcieli czekać z przetargiem

Jak pisze "Stołeczna", Pol-Aqua, która buduje przeprawę, składając ofertę opierała się na "projekcie budowlanym z elementami projektu wykonawczego". Ten, jak tłumaczą urzędnicy, wymagał uszczegółowienia na etapie budowy.

- To wpłynęło na zwiększone koszty. Ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Takie różnice pojawiają się na niemal każdej budowie i mogą sięgać nawet 20 proc. - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Choińska.

\Rzeczniczka ZMID zaznacza, że wykonawca nie naciągnął miasta, bo budowa jest pod wnikliwą kontrolą.

Tu dadzą, tam zabiorą

Miasto teraz nie ma wyboru i musi wyłożyć dodatkowe pieniądze. Żeby to jednak było możliwe, musi komuś zabrać. Pierwszą ofiarą mostu jest ul. Marywilska, której remont ratusz obiecał już dawno temu.

Teraz miejscy urzędnicy tłumacząc, że inwestycja była niedoszacowana, zabierają 50 mln zł. przeznaczonych na ten cel. Władze Białołęki nie chcą się na to zgodzić i zapowiadają walkę o remont drogi.

Tną na Pradze

To nie jedyna ofiara mostu Północnego. Ratusz rezygnuje również z przebudowy ul. Łodygowej. Inwestycja w tym i przyszłym roku miała pochłonąć blisko 50 mln zł. Jej remont został przesunięty na lata 2015-2016.

Kierowcy poczekają także dłużej na Trasę Świętokrzyską. Pierwszy etap miał polegać na przedłużeniu Kijowskiej do Zabranieckiej. Według zapowiedzi ratusza inwestycja miała być zakończona przed Euro 2012. Teraz twierdzą, że odcinek do Zabranieckiej ma powstać do 2016 roku. Rok wcześniej ma być gotowy fragment trasy od mostu Świętokrzyskiego do Dworca Wschodniego.

Przyspieszą na Prostej

Ochmański przekonuje, że są i dobre wiadomości, bo część drogowych inwestycji zostanie przyspieszona. Chodzi m.in.: o poszerzenie Prostej i zlikwidowanie wąskiego gardła na Kasprowicza. Przebudowa obu ulic pochłonie 85 mln zł.

40 mln trzeba znaleźć na wykup gruntów, potrzebnych na poszerzenie i przedłużenie ul. Lazurowej do trasy S8.

Planami ratusza maja się zająć radni na najbliższej, czwartkowej sesji rady miasta.

par