Te budynki nigdy nie powstały: Warszawa niezaistniała na mapie

Warszawa

fot. MPWFragment archimapy

Turyści i miłośnicy Warszawy dostali nowy przewodnik. Dzięki trzeciej odsłonie Archimapy można poznać Warszawę niezaistniałą.

Na lotniczych zdjęcia miasta pokazano i opisano projekty budynków oraz zespołów architektonicznych z lat 30. XX wieku. Wybuch II wojny światowej przekreślił szansę ich realizacji. Zabrakło czasu

- II Rzeczpospolita potrafiła planować i realizować z rozmachem wielkie inwestycje, takie jak Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy. Z Warszawą nie zdążono. Pozostały plany, na podstawie których możemy wyobrazić sobie, jak wyglądałaby stolica - mówi Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, które wraz z Instytutem Stefana Starzyńskiego jest współwydawcą archimapy. Jej promocja odbyła się w środę w Bibliotece Narodowej. Autorzy archimapy, krytycy architektury Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, pokazali na niej niezrealizowane plany zabudowy terenów wystawowych oraz lotniska, a także monumentalnej i reprezentacyjnej Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na jej terenie miały znaleźć się m.in. Świątynia Opatrzności Bożej, nowy gmach parlamentu, Biblioteka Narodowa i Pole Chwały, czyli miejsce defilad.

- Mamy pewność, że Dzielnica Piłsudskiego byłaby zrealizowana. W 1939 r. wszedł na plac budowy ciężki sprzęt, by zacząć wznoszenie Świątyni Opatrzności Bożej - mówi Jarosław Trybuś, współautor archimapy.

Dworce na Wystawę

Na wiosnę 1944 roku, w 25 lecie odzyskania niepodległości, zaplanowane było otwarcie Powszechnej Wystawy Krajowej. Spodziewano się 6 mln zwiedzających, dlatego przewidziano budowę nowego dworca kolejowego i lotniska. Centralny Dworzec Pocztowy, którego budowy także nie ukończono, miał być największym i najnowocześniejszym w Europie budynkiem o tym przeznaczeniu.

Tematem poprzednich archimap stolicy były: architektura lat międzywojennych oraz architektura socrealistyczna.

Archimapę kupić można w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAP, wp/mz