Taryfa Warszawa+ w Markach. Zapłacą mniej za bilety

ZTMMarki z tańszymi biletami

Marki jako pierwsze skorzystają z nowej oferty taryfowej Warszawa+, która zakłada tańsze bilety dla mieszkańców podwarszawskich gmin. Od 1 sierpnia Zarząd Transportu Miejskiego zmienia też zasady przyznawania ulg i wprowadza nowe rodzaje biletów długookresowych ważnych w drugiej strefie.

Obecnie bilet 30-dniowy imienny ważny w obu strefach kosztuje 210 zł (ulgowy: 105 zł), a 90-dniowy 536 zł (ulgowy: 268 zł). Mieszkaniec gminy, który skorzysta z oferty Warszawa+, zapłaci za bilet 30-dniowy 196 zł (za ulgowy 98 zł), a za 90-dniowy 482 zł (za ulgowy 241 zł). Różnicę pomiędzy cenami będą musiały pokryć samorządy, które zdecydują się na korzystanie z oferty. W ramach oferty Warszawa+ mają zostać wprowadzone także tańsze bilety długookresowe, ważne tylko w drugiej strefie biletowej.

- Oferta Warszawy+ została wysłana do 29 podwarszawskich gmin, zainteresowanie wyraziło 15 z nich - poinformował na środowej konferencji prasowej dyrektor ZTM Wiesław Witek.

Marki pierwsze w Warszawa+

Pierwszą gminą, która wprowadzi ofertę Warszawa+, są Marki.

- Ze strony mieszkańców było bardzo duże zainteresowanie wprowadzeniem nowej taryfy biletowej. Od dłuższego czasu otrzymywaliśmy wiele telefonów w sprawie Karty Markowianina - powiedział na konferencji burmistrz Marek Janusz Werczyński.

Marki co roku przeznaczają na obsługę komunikacji 2,5 mln zł. Jak dodał Werczyński, wprowadzenie oferty Warszawa+ będzie kosztowało gminę dodatkowe 600 tys. zł rocznie

Wkrótce kolejne gminy?

Według dyrektora ZTM jest bardzo prawdopodobne, że już niedługo ofertę Warszawa+ wprowadzą też m.in.: Góra Kalwaria, Izabelin, Jabłonna, Konstancin-Jeziorna i Legionowo.

Mieszkańcy, którzy skorzystają z nowej oferty, będą posługiwali się tzw. kartami mieszkańca gminy ościennej. - Każdy mieszkaniec, który płaci podatki w gminie podwarszawskiej, będzie mógł zakupić bilet w cenie Karty Warszawiaka - tłumaczył na środowej konferencji prasowej zastępca prezydenta m. st. Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Dla osób, które nie płacą podatków w gminach podwarszawskich, ale korzystają z komunikacji w drugiej strefie, ZTM chce wprowadzić bilety długookresowe imienne, które będą ważne tylko w strefie podmiejskiej. Obecnie, aby skorzystać z komunikacji w drugiej strefie, trzeba kupić bilet ważny w obu strefach. Bilet taki kosztuje na 30 dni 196 zł, a na 90 dni 536 zł. W nowej ofercie bilet 30-dniowy obejmujący tylko drugą strefę będzie kosztować 112 zł, zaś 90-dniowy 282 zł.

Rozszerzą ofertę

ZTM planuje także rozszerzenie oferty Karty Warszawiaka oraz Karty Młodego Warszawiaka. Obecnie w taryfie istnieje wyłącznie Bilet Młodego Warszawiaka ważny tylko na pierwszą strefę oraz Bilet Warszawiaka ważny na pierwszą lub obie strefy.

ZTM dodatkowo chce wprowadzić Bilet Młodego Warszawiaka, obowiązujący w obu strefach lub tylko w drugiej strefie i Bilet Warszawiaka obowiązujący tylko w drugiej strefie. Zostanie wprowadzony także Ulgowy Bilet Warszawiaka, z którego będą mogły korzystać osoby uprawnione do przejazdów z ulgą 50 proc. Ulgowy Bilet Warszawiaka będzie kosztować tyle samo co Bilet Młodego Warszawiaka.

Jak powiedział Witek, podniesiona zostanie też granica wieku, do którego przysługuje zniżka doktorantom. Obecnie jest to 30 lat, po zmianach - 35 lat. ZTM wprowadzi także bezpłatne przejazdy dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Od 1 sierpnia będzie możliwe również odzyskanie niewykorzystanej części biletu na karcie, na której zostanie zakodowany bilet innego typu lub rodzaju. ZTM wydłuży także okres możliwości korzystania ze "starych" biletów jednorazowych. Będą one ważne do końca 2015 roku.

PAP/su/b

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości