Targówek i Białołęka powalczą o metro

Warszawa

| Fundacja EkoRozwojufot

Radni Targówka i Białołęki chcą, żeby II linia metra była rozbudowywana najpierw w ich kierunku, a nie na Bemowo. Uzbrojeni w swoje argumenty, będą o to apelować na połączonej sesji obu dzielnic.

- To będzie apel, prośba - wskazująca, że więcej ludzi skorzysta jeżeli centralny odcinek drugiej linii metra zostanie najpierw przedłużony na Bródno - przekonuje Paweł Tyburc, przewodniczący rady dzielnicy na Białołęce. - W obu dzielnicach w kolejnych latach przybędzie sporo mieszkańców, będzie ich nawet łącznie 400 tysięcy - dodaje.

Decyzje, w którą stronę rozbudowywać powstający właśnie centralny odcinek metra podejmą władze miasta. Kierunki są dwa: albo na Bemowo ( tam ma powstać stacja techniczno-postojowa), albo na Bródno. - Na Białołękę nie dotrze. Chcemy jednak przybliżyć metro jak najbardziej do Zielonej Białołęki. Skorzystają na tym mieszkańcy dużych osiedli. Byłyby też mniejsze korki, a czas przejazdu do centrum by się skrócił - zapewnia Tyburc.

A może Ateny?

Ratusz rozpatruje jednak jeszcze inną możliwość - urzędnicy nazwali ją roboczo "wariantem ateńskim". Jak tłumaczył w studiu TVN Warszawa Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, podziemna kolejka byłaby rozbudowywana powoli w obu kierunkach. Najpierw metro sięgnęłoby Targówka z jednej strony i planowanego przystanku kolejowego przy Górczewskiej z drugiej. Realizacja planu zależy jednak od wysokości dotacji unijnych, jaką uda się wywalczyć władzom Warszawy w Brukseli.

Radni obu dzielnic spotkają się w piątek o godz. 17.00 w urzędzie dzielnicy Targówek (ulica Kondratowicza 20)

ran/ec