Targówek chce zakazać sprzedaży alkoholu w nocy

Warszawa

tvnwarszawa.plTargówek chce ograniczyć sprzedaż alkoholu

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu zaproponował na Targówku burmistrz tej dzielnicy Sławomir Antonik. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", chce w ten sposób walczyć z "przemocą, wandalizmem i awanturami", na które mają skarżyć się mieszkańcy.

Zgodnie z propozycją burmistrza, zakaz miałby obowiązywać przez siedem dni w tygodniu, od godziny 23 do 6 rano. Objąłby nie tylko sklepy, ale też stacje benzynowe. Nie dotyczył z kolei restauracji i pubów.

Problem z wandalizmem

Pomysł Sławomira Antonika opisała w czwartek "Gazeta Stołeczna". W rozmowie z dziennikiem, burmistrz przyznał: "Mamy duży problem z wandalizmem, przemocą i awanturami. Na podstawie zgłoszeń od mieszkańców zdiagnozowaliśmy 15 takich miejsc, wszystkie są w pobliżu sklepów nocnych. Młodzi ludzie kupują, piją i się awanturują".

Uchwała przyjęta

Jak opisuje "Stołeczna", radni Platformy Obywatelskiej wytykali między innymi brak konsultacji społecznych w tej sprawie. Pojawiły się też obawy, że wraz z zakazem sprzedaży alkoholu szybko zaczną się rozwijać nielegalne punkty, a problemy z awanturnictwem i wandalizmem - zamiast się zmniejszyć - wzrosną.

Mimo sprzeciwu PO, uchwała - jak podaje "Stołeczna" - została przyjęta dzięki głosom Prawa i Sprawiedliwości i Spółdzielni Mieszkaniowej. O jej dalszym losie rozstrzygną radni Warszawy.

Nie tylko Targówek, ale wszystkie dzielnice mają obowiązek przyjąć uchwałę dotyczącą "maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych". Wiąże się to z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, uchwalonej przez parlament w styczniu tego roku.

Legalny alkohol na bulwarach

Niebawem wejdzie w życie uchwała zezwalająca na picie alkoholu na bulwarach. To efekt decyzji Rady Warszawy sprzed kilku tygodni.

Mowa o terenie bulwarów Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego i Religi. Chodzi o pas między brzegiem rzeki, a wschodnią granicą (czyli tą bliżej Wisły) ścieżki rowerowej lub chodnika (w zależności, który ze szlaków jest bliżej rzeki) - wzdłuż ulicy Solec, Wioślarskiej, Wybrzeże Kościuszkowskie, Gdańskie i Gdyńskie, czyli między Płytą Desantu a Cytadelą.

Piwo na bulwarach jest już legalneTVN24
wideo 2/4

kw