Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Targówek będzie miał komisarza? PO walczy o utrzymanie dzielnicy

TVN Warszawa

TVN 24Grzegorz Zawistowski pożegna się ze stanowiskiem?

Zapowiada się ostra walka o stanowisko burmistrza Targówka. Do boju włączyły się wszystkie kluby radnych w dzielnicy. Platforma Obywatelska za wszelką cenę chce utrzymać władzę.

- Współpraca klubu radnych PO z obecnym burmistrzem Grzegorzem Zawistowskim od jakiegoś czasu układała się bardzo słabo. Zawistowski chętniej współpracował w klubem radnych Spółdzielni Bródno – mówi nam jeden z radnych dzielnicy, należący do PO.

Właśnie to spowodowało cofnięcie rekomendacji dla Zawistowskiego przez kierownictwo warszawskiej PO. Burmistrz oddał się do dyspozycji szefowej struktur Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. 15 marca złożył rezygnację ze stanowiska.

Kandydatem PO na nowego burmistrza został Tomasz Mencina. Niegdyś burmistrz Ursynowa, odwołany po tym jak miasto przegrywało kolejno sprawy o wypłatę 120 mln złotych od Mostostalu, który wybudował z opóźnieniem Arenę Ursynów.

Odwołanie przez szum medialny

Działacze Platformy myśleli, że wszystko odbędzie łatwo i szybko. Zawistowski zostanie odwołany, a jego miejsce zajmie Męcina. Gdy informacja o zmianach w zarządzie dzielnicy ujrzała światło dzienne, do gry włączyli się jednak radni niezależni.

Okazało się, że w radzie dzielnicy może powstać nowa koalicja: PiS, Spółdzielni Bródno i radnych niezrzeszonych (byli członkowie PO i PiS) pod wodzą przewodniczącego rady dzielnicy Zbigniewa Poczesnego. Wystawili swojego kandydata - Sławomira Antonika.

Ewentualny wybór Antonika oznacza dla PO przejście do opozycji, co dla władz warszawskich struktur partii jest nie do zaakceptowania. – Nie ma zgody na oddanie dzielnicy – mówi jeden z działaczy.

Po tych wydarzeniach Zawistowski cofnął swoją rezygnację. Krótko po tym do ataku przystąpili radni niezrzeszeni wspierani przez PiS i Spółdzielnię Bródno. Ośmiu z nich złożyło wniosek o odwołanie Zawistowskiego. Jako powód podają… szum medialnych wokół burmistrza. Ma to szkodzić wizerunkowi dzielnicy.

Będzie komisarz?

Głosowanie nad wnioskiem ma odbyć się w czwartek.

Mencina spotkał się już ze wszystkimi klubami radnych. Trwa gorączkowa walka PO o korzystne rozstrzygnięcie czyli odwołanie Zawistowskiego i powołanie Menciny. - Jeśli nastroje nie będą wskazywały na taki finał, to po odwołaniu Zawistowskiego od razu zostanie przerwana sesja i wrócimy do rozmów o wyborze Menciny – mówi jeden z dzielnicowych radnych.

Innym możliwym rozwiązaniem jest... pozostawienie Zawistowskiego na stanowisku. Będzie mu jednak trudno rządzić bez poparcia partii.

Jeżeli radni po 30 dniach nie będą mogli dość do porozumienia, ostatecznym rozwiązaniem będzie wprowadzenie komisarza. – Nie wszyscy w to wierzą, bo takie rozwiązanie jest niekorzystne dla każdej ze stron – zauważa jeden z działaczy PO.

Roszady w zarządach

To już kolejna w ostatnich miesiącach zmiana w zarządach dzielnic. W październiku ubiegłego roku ze stanowiska wiceburmistrza Woli odwołano Ryszarda Modzelewskiego. Jego miejsce zajęła Katarzyna Łęgiewicz (wtedy wiceburmistrz Pragi Północ). Z kolei za nią powołano Edytę Fedorowicz.

W grudniu burmistrza Białołęki Jacka Kaznowskiego zastąpił Adam Grzegrzółka (wtedy wiceburmistrz Pragi Południe).

Pod koniec lutego nowym burmistrzem Rembertowa został Kacper Pietrusiński. Do tej dzielnicy przeszedł z Bielan, gdzie był wiceburmistrzem. Na razie nie wiadomo kto na Bielanach zajmie jego miejsce.

bf/roody