Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

"Targowa bardziej zielona". Ustawią kwiaty w donicach

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plTargowa pół roku po otwarciu

Na Targowej pojawią się donice z kwiatami. To początek zmian, jakie ma przejść ta praska ulica. Zarząd Oczyszczania Miasta zapowiedział kwiaty oraz ławki, które mają zostać rozstawione w drugiej połowie czerwca.

- Kwiaty będziemy sadzić w drugiej połowie czerwca, w tej chwili nie jesteśmy w stanie podać więcej szczegółów. Trwa procedura przetargowa - tłumaczy Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta. W piśmie skierowanym do burmistrza przedstawiciele ZOM mówią też o ustawieniu ławek.

Część postulatów dzielnicy oraz społeczników została spełniona już w zeszłym roku. Mowa m.in. o ścieżkach rowerowych na Targowej oraz o przejściu naziemnym.

Jak mówi nam burmistrz, zamierza iść za ciosem. - Zależy nam, aby było tu jak najwięcej zieleni. Tam gdzie można, należałoby posadzić drzewa, tam gdzie nie, chociaż ustawić donice - mówi nam Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ.

Jak dodaje w sprawie dalszych zmian na Targowej zamierza rozmawiać z mieszkańcami, bo, jak twierdzi, oni jako użytkownicy tej ulicy "wiedzą lepiej od urzędników, jak powinna wyglądać". - Na takie spotkanie chętnie zaprosiłbym także przedstawicieli Zarządu Oczyszczania Miasta.

Słupki ukrócą parkowanie

Burmistrz Lisiecki zaapelował także do Zarządu Dróg Miejskich o ustawienie wzdłuż ulicy słupków, które utrudniałyby nieprzepisowe parkowanie, które jest w tym rejonie nagminne. - W pierwotnym założeniu słupków miało być, jak najmniej, a do parkowania były wyznaczone miejsca. Nie wszyscy kierowcy to respektują - ubolewa Lisiecki.

ZDM, który jest zarządcą ulicy Targowej, otrzymał od burmistrza pismo. Słupkom nie mówi "nie", ale jak twierdzi przedstawicielka Zarządu, traktuje ich postawienie, jako ostateczność.

- Mamy nadzieję, że donice stawiane przez ZOM skutecznie uniemożliwią nielegalne parkowanie. Dodatkowo na wys. ul. Białostockiej postawimy znak zakazu parkowania z groźbą odholowania pojazdu - mówi nam Karolina Gałecka z ZDM.

Podkreśla, że sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i jeśli te rozwiązania nie przyniosą spodziewanego efektu, temat słupków wróci.

Zmiany po remoncie

Ul. Targowa została otwarta w październiku zeszłego roku, w związku z zakończeniem budowy II linii metra. Część postulatów burmistrza pokrywa się z tymi, które lansowali wówczas aktywiści skupieni wokół inicjatywy Targowa dla ludzi. Wtedy ratusz obstawał wyłącznie przy odtworzeniu ulicy w formie sprzed budowy metra.

Ostatecznie pomysły aktywistów uwzględniono tylko częściowo. Udało się przeforsować ścieżki rowerowe, naziemne przejście przez Ząbkowską oraz parkowanie równoległe po zachodniej i częściowo po wschodniej stronie jezdni. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że o dalej idących zmianach (np. zieleni czy buspasach) będzie można rozmawiać dopiero, gdy powstanie alternatywa dla Targowej w postaci Trasy Świętokrzyskiej.

ep/r