Targi o drugą turę. Kogo poprą pokonani kandydaci?

Warszawa

TVN24Kogo poprze Piotr Guział? (wypowiedź z poniedziałku)

Wszystko wskazuje na to, że prezydenta stolicy wybierzemy w drugiej turze. Spore znaczenie może mieć to, kogo poprą pokonani kandydaci. Zapytaliśmy ich komu planują "przekazać" swoje głosy.

Dane z 92,78 proc. zatwierdzonych protokołów wskazują, że Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 27,75 proc. głosów.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości już zapowiedział, że będzie walczyć o pełne zwycięstwo w II turze. Nie bez wpływu pozostanie jak zachowają się przegrani kandydaci.

Guział i Wierzbicki czekają

Sporo do powiedzenia będzie miał Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa), który według danych PKW z 92,78 protokołów może liczyć na trzeci wynik - 8,57 proc. Swoją decyzją może dać sporą przewagę Gronkiewicz-Waltz lub znacznie przybliżyć Jacka Sasina do urzędującej prezydent.

Kogo zatem poprze? – Wszystko w swoim czasie, wszystko toczy się powoli. Plan swoich działań przedstawię w środę – powiedział we wtorek tvnwarszawa.pl Piotr Guział.

Z decyzję czeka także Sebastian Wierzbicki (SLD – Lewica Razem). - Na razie czekamy na oficjalne wyniki, nie zapadła jeszcze decyzja, kogo poprzemy w II turze wyborów. Nie wykluczamy, że odbędą się rozmowy z Hanną Gronkiewicz-Waltz i Jackiem Sasinem dotyczące kwestii programowych – mówi ostrożnie Wierzbicki.

Wipler stawia warunki

Przemysław Wipler (Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke) podkreśla, że nadal czeka na oficjalne wyniki. - To, na kogo będę głosował i kogo będę rekomendował moim wyborcom zależy od pewnych warunków. Kandydat powinien zagwarantować, że nie będzie podnosił cen biletów, nie będzie podnosił cen za wywóz śmieci i nie podniesie podatków lokalnych – wylicza Wipler.

I dodaje, że kandydaci, którzy będą rywalizować w II turze, powinni ustosunkować się do 21 postulatów, które przedstawił w ramach programu "Gospodarna Warszawa". To m.in. transport przyjazny kierowcom, reprywatyzacja Pałacu Kultury i Nauki, szkoły w ręce rodziców, urzędy dla mieszkańców, budżet bardziej obywatelski i likwidacja straży miejskiej.

Na razie nie wiadomo kogo poprze Joanna Erbel (Partia Zieloni). Pytana o to, odpowiada: - Za wcześnie na deklaracje.

Komu Przemysław Wipler udzieli poparcia w drugiej turze
TVN24

Rozenek bliski decyzji

Z kolei Andrzej Rozenek (Komitet Andrzeja Rozenka) już zapowiedział, że bliżej mu do Gronkiewicz-Waltz.

- Oczywiście musimy się naradzić z całym moim sztabem, czy przekazujemy komuś poparcie. Jeżeli będziemy je przekazywać, to jest oczywiste, że Hannie Gronkiewicz-Waltz, a nie Prawu i Sprawiedliwości - zapowiedział jeszcze podczas niedzielnego wieczoru wyborczego poseł Twojego Ruchu.

Wyniki sondażowe

Z danych sondażowych IPSOS dla TVN24 wynika, że Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 48,8 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 26 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z 8,2 proc. głosów. Czwarte miejsce przypadło Sebastianowi Wierzbickiemu (SLD Lewica Razem) – zdobył 4,4 proc. Piąty jest Przemysław Wipler (Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke) z 4,1 proc. Kolejne miejsce przypadło Joannie Erbel (Partia Zieloni) z 2,8 proc. Siódme miejsce zajął Andrzej Rozenek (KWW Andrzeja Rozenka) z 2,1 proc.

Na następnych miejscach uplasowali się Mariusz Dzierżawski (Warszawa Dla Rodziny) - 1,5 proc., Agata Nosal-Ikonowicz (KWW Sprawiedliwości Społecznej - P. Ikonowicz) - 1,2 proc., Andrzej Gorayski (Demokracja Bezpośrednia) - 0,6 proc. i Zbigniew Wrzesiński (Wspólnota Patriotyzm Solidarność) - 0,3 proc.

Frekwencja w Warszawie wyniosła 46,8 proc.

WIĘCEJ O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH NA TVN24.PL.

ran/b