Targi książki przenoszą się na Stadion Narodowy

Warszawa

Fabrizio Gianella /wikipedia cc by-saUtrudnienia przy Stadionie Narodowym

Warszawskie Targi Książki związane dotąd z Pałacem Kultury i Nauki zmieniają lokalizację. IV edycja imprezy odbędzie się w dniach 16-19 maja 2013 r. na Stadionie Narodowym. Wystawcy i zwiedzający będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej miejsca, niż dotychczas. – informuje PAP. Wielkie warszawskie imprezy książkowe od ponad pół wieku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki.

"Rozwiązanie problemów"

W ostatnich latach coraz częściej powtarzano, że targi przestały się mieścić w kiepsko wentylowanych przestrzeniach pałacu. Na targach książki w Warszawie od lat panował tłok, były miejsca, gdzie między stoiskami trudno się było przecisnąć, a program spotkań i wystaw towarzyszących imprezie trzeba było ograniczać, ze względu na brak przestrzeni. - Przeniesienie targów na Stadion Narodowy rozwiązuje wiele problemów - mówił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami Jacek Oryl, dyrektor Murator Expo, współorganizatora Warszawskich Targów Książki.

Większa powierzchnia

W PKiN targi dysponowały przestrzenią około 9 tys. m kw., na stadionie będzie to około 20 tys. mkw. ulokowanych na trzech poziomach. Stoiska wydawców staną na promenadzie wokół trybun, mierzącej około kilometra długości. Najmniejsza szerokość projektowanych przejść pomiędzy stoiskami to nie mniej niż 7 metrów, podczas gdy w pałacu zdarzały się wąskie gardła o szerokości nie większej niż 2 metry. Nad promenadą ulokowane zostanie centrum konferencyjne o powierzchni 4 tys. mkw. podzielonej na 10 sal, które mogą pomieścić od 100 do 300 osób. Ułatwieniem dla zwiedzających i wystawców będzie dostępność wielkich parkingów. W tym roku Warszawskie Targi Książki odwiedziło niemal 40 tys. osób.

Najlepiej wypromowany obiekt - Targi książki ze względu na ilość osób, które je odwiedzają, mają takie zapotrzebowanie na przestrzeń, jak każda inna impreza masowa - czyli ogromne. W nowej lokalizacji na stadionie wreszcie mamy warunki, ażeby bić rekordy frekwencji - mówił Oryl, dodając, że Stadion Narodowy jest obecnie jednym z najlepiej wypromowanych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Warszawie. Organizatorzy zapowiedzieli, że ceny stoisk dla wystawców nie zmienią się w porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy, ponieważ firmie Murator Expo, która organizuje także inne imprezy targowe, udało się uzyskać korzystne warunki w negocjacjach. Organizatorzy Warszawskich Targów Książki chcą stopniowo przyzwyczajać stałych bywalców do nowej lokalizacji. Temu służyć ma kiermasz książek, który zorganizowany zostanie na tydzień przed IV Warszawskimi Targami Książki przed PKiN.

PAP/ran//ec