Tańsze bilety dla rodzin z dziećmi od 2014 roku

Prezydent zapowiada kartę w 2014 r.
Prezydent zapowiada kartę w 2014 r.
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawaPrezydent zapowiada kartę w 2014 r.

Wszystkie warszawskie rodziny od 2014 roku będą mogły korzystać, na preferencyjnych warunkach, z komunikacji miejskiej oraz z oferty stołecznych placówek sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych - poinformowała w sobotę prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ulgi mają przysługiwać w ramach Karty młodego warszawiaka, która ma być wprowadzona od 2014 roku równocześnie z programem Warszawska Karta Rodziny. Nad programem trwają konsultacje społeczne. Mają się one zakończyć do 20 września. Ulgi otrzymają mieszkańcy oraz ich dzieci, którzy płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie.

Do 20. roku życia

Karta młodego warszawiaka to od 2014 r. wprowadzenie dla dzieci z rodzin z trojgiem dzieci rocznego biletu komunikacji miejskiej za 99 zł na każde dziecko (do tej pory były ulgi, jak dla wszystkich dzieci). Dla dzieci z pozostałych rodzin (1-2 dzieci) tańsze bilety 30-dniowe komunikacji miejskiej ważne w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy dla dzieci będzie kosztował 49 zł, a 90-dniowy - 125 zł.

- Uprawnienia będą przysługiwały do czasu ukończenia 20. roku życia - powiedziała Gronkiewicz-Waltz na briefingu w miejskim zoo. Przywołała też dane, z których wynika, że ponad 60 proc. mieszkających w Warszawie rodzin ma jedno dziecko. Rodzin z jednym, dwójką, trójką lub czwórką dzieci jest w sumie ok. 200 tysięcy. Obecnie w Warszawie dzieciom z rodzin 4+ i rodzin zastępczych przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Specjalny hologram

Będzie podana lista placówek, gdzie będą dodatkowe zniżki dla dzieci, które będą mogły, korzystać z bogatej oferty placówek kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

- Karta młodego warszawiaka będzie działała na bazie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej i specjalnego hologramu, naklejanego na nośniki biletów - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz. Pytana czy ta inicjatywa ma związek z zaplanowanym na 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy, Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała: Nic nie jest efektem referendum, ponieważ my nad tym pracowaliśmy już w zeszłym roku.

Wstrzymana w lutym

Wprowadzenie ulg dla rodzin ma kosztować Zarząd Transportu Miejskiego około 13 mln zł. Nad Warszawską Kartą Rodziny stołeczny ratusz pracował już w ubiegłym roku. Miała ona dawać rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci prawo do 50 proc. ulgi w warszawskich teatrach, na pływalniach, przy wstępie do zoo.

W lutym wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński informował jednak, że w związku z niskimi wpływami do budżetu, na razie nie ma szans na wprowadzenie Warszawskiej Karty Rodziny dającej ulgi rodzinom wielodzietnym.

RATUSZ ZAPOWIEDZIAŁ TAKŻE WPROWADZENIE KARTY WARSZAWIAKA:

Jarosław Jóźwiak o Karcie Warszawiaka
Jarosław Jóźwiak o Karcie WarszawiakaTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Materiał Łukasza Wieczorka o zmianach cen biletów
Materiał Łukasza Wieczorka o zmianach cen biletów TVN 24

PAP/ran/b

Zdjęcie zajawkowe: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości